Zingit (Pyrus serikensis) Doğasına Dönüyor

Zingit

31 Temmuzdan 5 Ağustos tarihine kadar süren ve 50000 hektar orman alanının yok olduğu Türkiye’nin en büyük orman yangınlarından biriydi Antalya-Serik yangını. Yangın neden çıktı?, Bir amaca hizmet etmek için kasıtlı mı çıkarıldı?, Neden kısa sürede söndürülemedi?, Bazı görevlilerin ihmali var mıydı?, v.b. bunlar ve bunlar gibi diğer soruların cevaplarını aramak artık yersiz. Bizim artık o alanın eskisi gibi yemyeşil olması için neler yapmamız lazım diye düşünmemiz gerekiyor.

Türkiye 3 farklı bitki coğrafyasının buluştuğu bir konumda yer aldığı için çok sayıda endemik bitki türüne ev sahipliği yapıyor. Türkiye’de yaklaşık 10.000 kadar bitki türü bulunmakta olup bunun 3000 kadarı endemiktir yani bu 3000 bitki türü Dünya’da sadece Türkiye’de bulunmaktadır.

Bu bitki türlerinden biri olan Zingit Pyrus serikensis geçtiğimiz aylar içerisinde Antalya’da çıkan yangın sebebiyle yaşam alanları zarar gördü. Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi Zingit’in tekrar doğasına döndürmek amacıyla çalışmalara başlıyor.

Orman Mühendisi Salih Sercan Kanoğlu
Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi
Herbaryum Sorumlusu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir