Yalancı Akrep Nedir?

Yalancı Akrep

Yalancı Akrepler (Pseudoscorpionida; Arachnida), genellikle 1 cm. den daha kısa olan ve vücutlarının ön kısmında bulunan çelat palplerinin varlığından dolayı Akreplere (Scorpionida; Arachnida) çok benzeyen bir araknid (Arthropoda; Arachnida) takımıdır.

Küçük boylu, yaşama ortamlarıyla renk ve yapısal yönden uyum içerisinde olan, avcı özellikli canlılardır.

Savunma Pozisyonunda Yalancı Akrep

“Yalancı Akrep Nedir?” üzerine 2 yorum

  1. Selamlar Boğaç bey,
    Bugün tesadüfen bir tane yakaladım. Gözle görülmesi epeyce zor (özellikle benim için). Çok hareketli ama sırt üstü düşünce cam yada plastik kapta doğrulamıyor. Yürürken pedipalplerini aynen akreplerinki gibi yukarı ve ileri doğru tutuyor.

  2. Yeni Zelanda’da yapılan ve hala devam eden bir araştırmada yalancı akreplerin arı kovanlarında varroa zararlısına karşı kullanılıp kullanılmayacağına bakıyorlar. (bkz: Fagan LL, Nelson WR, Donovan B, Walker MK, Howlett BG, Hyink W. 2009 report to MAF BNZ “Chelifers, assessing a predatory control option for varroa management.”)
    Youtube videosu: https://www.youtube.com/watch?v=-qw3eVjQPXQ

    Bu çalışma ile paralel olarak kovanların altına koyulacak 10 santimlik kutularda yaprak ve talaş bulundurmak ve kulağa kaçan böceği gibi böceklerin yerleşmesinin sağlanarak varroa kontrolü yapan bazı doğal arıcılar var. (bkz: Phil Chandler, videosu: https://www.youtube.com/watch?v=SWB-pdlqeFQ )

    Bu konularda hiç araştırma yaptınız mı? Yalancı akrebin yaşama koşulları ve bulunduğu yerler hakkında bilgi verebilir misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir