Wilkes Ekspedisyonu (Wilkes Expedition)

Wilkes Ekspedisyonu

“Us Ex Ex” adıyla da anılan, Wilkes Ekspedisyonu (Wilkes Expedition) ; iç savaş öncesi Amerikan tarihinin en önemli deniz keşif gezilerindendir. Her ne kadar 1828 yılında Amerikan Kongresi tarafından ilk kez dile getirildiyse de, bilim tarihi için son derece önemli olan bu keşif gezisinin başlaması on yıl gecikmiştir.

1838 yılının Ağustos ayında, Kaptan Charles Wilkes kumandasındaki amiral gemisi Vincennes ve ona eşlik eden diğer altı geminin Virginia’dan denize açılmasıyla başlayan Wilkes Ekspedisyonu, dört yıl sürmüş ve bu yıllar boyunca 87.000 deniz mili yol alınmıştır. Amerikan Kongresi’ne maliyeti 928.000 $ olan bu sefer süresince çeşitli nedenlerden dolayı iki gemi batmış, 28 kişi ise hayatını kaybetmiştir. 280 Pasifik adası incelenmiş ve 180 deniz haritası oluşturulmuştur.

İzlenen rota şöyledir; Birleşik Devletler’in doğu sahilleri, Tierra del Fuego, Cape Burnu, Antarktika, Polinezya ve Pasifik’in Kuzey Doğusu, Güneydoğu Asya, Cape Burnu ve Birleşik Devletler.

Sefer sonunda dörtbini aşkın hayvan, ellibini aşkın bitki (canlı ve preslenmiş olmak üzere) ve binlerce mineral, fosil, mücevher ve antropolojik bulgu elde edilmiştir. Biyolojik örnekler; Louis Agassiz, Asa Gray, Titian Peale ve John Torrey gibi meşhur doğa bilimciler tarafından değerlendirilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir