Uyuyun Ey Biyologlar

Çevre Mühendisleri Odası ve Ankara Barosu tarafından, 29 Kasım 2008 tarihinde, Ankara’da Beşinci Yeni ÇED (Çevresel Etki Değerlendirmesi) Yönetmeliği konulu bir açık oturum gerçekleştirilecektir.

Açılış Konuşması: Baturay Altınok, Ankara Barosu Kent ve Çevre Kurulu Başkanı
Oturum Başkanı: Yılmaz Kilim, TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı

Konuşmacılar

Fevzi İşbilir, Çevre ve Orman Bakanlığı ÇED ve Planlama Genel Müdürü
Prof. Dr. İlhan Talınlı, İTÜ Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi
Prof. Dr. Nükhet Turgut, Atılım Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi
Doç. Dr. Mihriban Şengül, İnönü Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi

Yer: Ankara Barosu Eğitim Merkezi, Ihlamur Sokak No:1 Kızılay-Ankara
Düzenleyen Kuruluşlar: TMMOB Çevre Mühendisleri Odası, Ankara Barosu

Şimdi efendim buraya kadar her şey normal. Lâkin bir biyolog olarak, burada benim kanıma dokunan bir şey var. Yeni ÇED yönetmeliğinin tartışılacağı bir açık oturumda, bir tane bile biyoloğun bulunmaması normal midir? Hukukçuları tenzih ediyorum, onlar olayın hukuki boyutundalar; Çevre Mühendislerinin keseri ise nalıncılarınkini aratmıyor maşaallah. Peki ya binlerce genç biyolog işsiz gezip, doğal çalışma alanlarını oluşturabilecek ÇED bürolarında iş bulamazlarken, bizim mesleki kuruluşlarımız, biyoloji bölümlerimiz ÇED olayının neresindeler?

Esasında ne güzel bir fırsat. Çevre ve Orman Bakanlığı bürokratlarının da katılacakları bu açık oturuma yüzlerce biyolog toplanıp gitsek ya da camia olarak uyumaya devam etsek.

“Uyuyun Ey Biyologlar” üzerine 5 yorum

 1. Merhaba;

  Öncelikle bu yorumunuzdan dolayı size teşekkür etmek isterim. Bu ÇED raporu konusunda sonuna kadar size katılıyorum. Üzülürek söylüyorum ki ÇED raporu hakkında bilgiye sahip olan öğrenci sayısı çok az bence. Ya da en azından küçük üniversitelerde. Ben ÇED raporunu ilk defa 3. sınıfta duydum. Onu da bir hocamız ders anlatırken değinmişti sonra biraz araştırmıştım. Ama sonuç hayal kırıklığı idi.
  Bana göre yapılacak en iyi şeylerden biri üniversitelerde ÇED derslerinin verilmesi. Öncelikle biz öğrencilerin bu konuda bilinçlendirilmesi. Daha sonra da birlik olarak bu hakkımızı kullanabilmek için gerekli prosedürlerin uygulanması. Bence bunlar iyi bir başlangıç olabilir diye düşünüyorum….

 2. Değerli meslektaşım,

  Bildiğim kadarıyla bazı biyoloji bölümlerinde (örneğin; Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü) ÇED dersi veriliyor. Takdir edersiniz ki, iş sadece dersi almakla kalmıyor. Mezuniyet sonrası uygulama alanı bulunabilmesi asıl olan.

  Hatırladığım kadarıyla ülkemizde Çevre Bakanlığı 1993 senesinde kuruldu ve ardından ÇED raporları yasal birer yükümlülük halini aldı. Ben üç-beş sene evvelinde ÇED bürolarının sıklıkla biyolog aradıklarına şahit olurdum. Hatta ben de bir kaç yere başvurmuştum. Son zamanlarda takip ediyorum ÇED büroları hemen hemen hiç biyolog almıyorlar. ÇED artık tamamen Çevre Mühendislerinin tekeline girmiş durumda.

  Benim isyanın binlerce meslektaşa ekmek kapısı olabilecek bir fırsatı zaman içerisinde göz göre göre başka bir meslek grubuna kaptırmamız. Elbette olayın mühendislik boyutuna saygı duyuyorum ama olumlu verilen ÇED raporları sonrasında yaşanan kepazelikler de ortada, duyuyoruz bunları…

 3. Tüm Biyologları bilmem ama sizin uyuduğunuz apaçık ortada. Öncelikle ÇED’in ne olduğunu bi araştırın, öğrenin, yasa yönetmelik okuyun, ondan sonra yorum yapın. Ülkenin en büyük sorunu, insanların bilgi sahibi olmadıkları konuda fikir sahibi olmayı alışkanlık haline getirmiş olması. ÇED raporu birçok disiplinden bilim insanının ortak çalışmasıyla oluşturulur ki içinde Biyologlar da vardır. Sizi düzenlenecek panele katılmaya ve de bilgi sahibi olmaya çağırıyorum. Böylelikle işkembe-i kübradan sallayarak dillendirdiğiniz düşüncelerinizin ne kadar temelsiz olduğunu anlarsınız belki.
  Kolay gelsin diyorum, size akıl fikir diliyorum.

  Özge Kıvrak

 4. Sayın Özge Kıvrak,

  17 yıllık, ülkenin sadece ikisi hariç tüm illerinde faunistik arazi çalışmalarına katılmış, Türkiye’de konu hakkında yazılan ilk ÇED kitabı içerisinde yer alan (Yiğit ve ark.) bazı hayvan gruplarının listesini hazırlamış ve Biyoloji bölümlerinde konu hakkında ders vermiş bir biyolog olarak ÇED raporu hazırlanması konusunda fikir sahibi olduğuma inanıyorum. Ben yazdıklarımın sonuna kadar arkasındayım.
  Kaldı ki ben, ÇED raporunun farklı disiplinlerden uzmanların ortaklaşa hazırlamadıklarına dair bir sav ortaya atmadım. Bilakis bu konuya parmak bastım ve biyologların zaman içerisinde ÇED raporu hazırlamak hususunda kendi kendilerini pasifize ettiklerinden dem vurdum.

  Sıfatınız, titriniz, uzmanlığınız hakkında bilgi sahibi olmadığım için daha fazla ahkam kesmek istemem lakin yukarıda sarf ettiğiniz sözlerin yapıcı olmadığını, anlayamadığım bir asabiyet barındırdığını ve olgunluktan uzak bir üsluba sahip olduğunuzu hatırlatmak isterim.

 5. Sayın Kıvrak,

  Gerçekten bu asabi çıkışınız nedendir?

  Aslında size sormak gerekli, Biyoloji nedir?

  Sizi bilmem ama Biyoloji çoğu bilimin anasıdır.

  Kimse kusura bakmasın Biyologlar varken, hele hele Kadir hoca gibi saygı değer bilim adamlarının faunistik tecrübeleri ortada iken bu şekilde yaklaşım hiç güzel olmamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir