19. Ulusal Biyoloji Kongresi, Araknoloji Derneği, TÜBİTAK Desteği v.s…

19. Ulusal Biyoloji Kongresi; 23-27 Haziran 2008 tarihleri arasında yapıldı. Kongreye, sevgili eşim ve yol arkadaşım Figen’in maddi ve manevi desteğiyle, Araknoloji derneği olarak iki, şahsım adına dört sunumla katıldım.

Kongre katılım ücreti 100 Euro, yani yaklaşık 200 YTL’ye tekabül ediyordu. Bir şekilde bulup, buluşturduk ve yatırdık. Poster çıktılarını da sevgili ortağım Ersen Aydın Yağmur üstlendi, sağ olsun. Bu sunumların vücuda gelebilmesi için yapılan masrafları saymıyorum zaten. Arazi çalışmaları, kargo ücreti, harcanan mesai de cabası. Hal böyle olunca Trabzon’a gidip, kongreye iştirak etmek hayal oldu. Orada arkadaşlar gıyabımda sunum yaptılar.

Kongreye kaç araştırmacı katıldı henüz bilmiyorum. Ancak kongre internet sayfasının destek bölümüne baktığım zaman; TÜBİTAK‘ın toplam 31 araştırmacıya 100 YTL yol ve günde 10 YTL konaklama/yemek desteği vereceğini ve katılım ücreti alınmayacağının yazılı olduğunu gördüm.

200 (Katılım ücreti)+100 (Yol) +50 (5×10) (Konaklama/Yemek)= 350 YTL ve toplam sadece 31 kişi. İşin en komik tarafı günde 10 YTL olan konaklama/yemek yardımı. Sadaka verir gibi.

Destekmiş… Gülerim ben böyle desteğe.

“19. Ulusal Biyoloji Kongresi, Araknoloji Derneği, TÜBİTAK Desteği v.s…” üzerine 2 yorum

  1. Bölümdeki hocaların söylediğine bakılırsa TÜBİTAK yardımı sebebi ile o desteği kullanan katılımcılar kongrenin cepten masraf yapmasına sebep olmuş. Tam olarak nasıl olduğundan haberdar değilim ama sanırım normalde kongreye gelen bir kişinin ödemesi gereken bedelden daha azını desteklenen katılımcı başına TÜBİTAK ödemiş.
    Herkes hemfikir. Kongre pahalıydı. Ama Ali Osman hoca daha ucuza olmayacağını söylüyor. O da haklı. Eğer gereksiz yere 30YTL’ye kongre kitabı basılırsa pahalı olacak tabi. Keşke e-kitap şeklinde olabilse.
    Ben KTÜ öğrencisi olduğumdan 45Euro’ya katılım fırsatı bulabildiğime seviniyorum. Ama muhtemelen her seferinde bu kadar şanslı olamayacağım.

  2. Ne yazık ki Tıp, Genetik, Mühendislik ve benzeri disiplinler gibi sponsor bulabilmek açısından şanslı değiliz biyologlar olarak. Yoksa böylesi geniş katılımlı bir kongrenin mutlaka sağlam sponsorlar bulması gerekirdi.

    Özet kitabının E-kitap ya da cd tarzı elektronik ortamlarda sunulması gerektiğine tüm kalbimle inanıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir