TÜRSAB'ın Mağara Hassasiyeti

Az evvel nette gezinirken, gözüme bir yazı ilişti… Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Gezi ve Mağara Komitesi Başkanı Engin Zaman beyefendi tarafından, 10 Ocak 2007 Çarşamba günü Anadolu ajansına verilen bir demeç.

Benim kıytırık bloğumu takip edenler yakından tanırlar TÜRSAB’ı. IV. Ulusal Speleoloji Sempozyumuna sponsor olmayı taahhüt edip, sempozyumdan bir gün evvel verdiği sözden cayan prensip sahibi kuruluş. Bknz…

Bakalım Sayın Zaman ne demiş?

MAĞARALARA YILDA 400 BİN TURİST

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Gezi ve Mağara Komitesi Başkanı Engin Zaman, Türkiye’nin mağara oluşumu bakımından Avrupa’da en iyi konumda olmasına karşın turizminden yeterince pay alamadığını söyledi. Dünyada özellikle ABD’deki mağaralara turist ilgisinin fazla olduğuna dikkati çeken Zaman, şöyle konuştu: “Mağara turizmi her geçen gün dünyada önem kazanıyor. Ülkemizde özellikle Antalya bölgesindeki mağaralara yerli ve yabancı turist ilgisi üst düzeyde. Mağara oluşumu bakımından zengin olan Karadeniz Bölgesi’nin de turizmden yeterince pay alması için yatırımlar gerekmektedir. Ülkemizdeki mağaraları yılda 300-400 bin yerli ve yabancı turist geziyor. Ancak, bu sayı yetersizdir. Tanıtıma yönelik faaliyetler ile mağara odaklı turizm merkezlerinin oluşturulması lazım. Bu yönde, Bakanlığa Zonguldak’ı önerdik. Mağara turizmine destekler sağlanarak tesisleşmeye gidilebilir. Böylece, ülkemizdeki mağaraların gezilme sayısı iki katına çıkacaktır.” Zaman, 2009’da ABD’de düzenlenecek Uluslararası Mağaracılar Birliği Toplantısı’nın 2013’de Türkiye’de gerçekleştirilmesi için çalıştıklarına işaret ederek “Aday iller arasında Zonguldak, Antalya ve Konya var. Mağaralarımızın uluslararası platformda tanıtılması açısından toplantı önem arz etmektedir” dedi.

Burada Sayın Zaman’ın, “Uluslararası Mağaracılar Birliği” ile kastettiği kuruluş, “Union Internationale de Spéléologie” yani UIS”tir.

UIS, bildiğim kadarıyla 1965”te, Fransız speleolog Bernard Gezè başkanlığında kurulan, tüm faaliyetlerini bilimsel ve sportif mağaracılığın gelişimine adamış, mağara ekosistemlerinin korunmasına öncelik veren uluslararası bir sivil toplum kuruluşu. Amaçları ve adanmışlıkları TÜRSAB”ın tam aksi istikametinde. Kaldıki TÜRSAB mağaralara bakışını, speleoloji sempozyumunda sergilediği samimiyetsizlikle ortaya koydu Türkiye”de.

Merak ediyorum bakalım Sayın Zaman ve ekibi, 2009’daki UIS toplantısını (15th International Congress of Speleology) 2013’de Türkiye’de gerçekleştirebilmeyi becerebilecekler mi? İlginç bir tezat doğrusu, TÜRSAB’ın bu arzusu, speleoloji sempozyumundan sonra.

Ey rant sen nelere kadirsin?

“TÜRSAB'ın Mağara Hassasiyeti” üzerine 3 yorum

 1. YORUMU YAZAN HER KİMSE ÖNCE GEL ENGİN ZAMANIN VERDİĞİ MAĞARALAR İÇİN MÜCADELEYİ ZONGULDAKTA ÖĞREN SONRA KONUŞ.İŞKEMBEDEN ATMAK KOLAY.MAĞARA TURİZME AÇILMASIN DİYE BAĞIRIRKEN DAYAK YEDİN Mİ SEN. İKİNCİSİ TURSAB 2.500 YTL BENİM ÇABAMLA TAHAHÜT EDİLDİ. ZAMANIN DA PARA ALINMADI ALİ YAMACA GİT SOR. ZAMANINDA ALIN PARAYI DİYE KAÇ KEZ SÖYLEDİM. DİĞER AHLAKSIZLIĞI SİZ YAPTINIZ SİZE VAAD EDİLEN PARA 2500 YTLDİR 4000 YTL İSTERSEN VERMEZLER TABİ.YENİ YÖNETİM ESKİ YÖNETİMİN VAADLERİNİ YERİNE GETİRMEK ZORUNDA DEĞİLDİR. BEN SİZİN GİBİ FASÜLYEDEN MAĞARACILARI 15 YILDIR GÖRÜYORUM. ANLAŞILAN GÖRMEYEDE DEVAM EDECEĞİM.

 2. Sayın Zaman,

  1. si, yorumu yapan kişi benim. Kadir Boğaç Kunt.
  2. si, ben mağaracı değilim; biyospeleoloğum.
  3. sü, Ali Yamaç’ı tanımam. Lakin bu yazışmadan kendisinin haberdar olmasını elbette sağlayacağım.
  4. sü, ben sadece yaşayıp şahit olduğumu bilirim. Speleoloji sempozyumunun açılış konuşmasında, bu ülkenin sahip olduğu değerli akademisyenlerden “Koray Haktanır” ağabeyimiz bile TÜRSAB’ın ayıbından dem vurdu. Madem haklıydınız ve ahlaksız olan mağaracılardı, niçin kurum olarak katılımcı ve konuşmacı listesinde yer aldığınız halde temsilciniz sempozyuma iştirak etmedi ya da edemedi?
  5. si, yukarıdaki üslubunuz TÜRSAB hakkındaki düşüncelerimi perçinlemekten öteye gitmedi.

 3. Engin Bey,
  Ben Speloloji Sempozyumu düzenleme kurulundanım. Bülent Erdem ve Ali Yamaç’ ın aracı olmalarıyla sizinle konuştuk. Söylediğiniz doğrudur 2500 YTL vaad edilmişti, fakat daha sonra bunu nakit olarak veremeyeceğinizi bunun yerine bize ulaşım desteği sağlamak istediğinizi söylemiştiniz. Bize de ne istediğimizi sordunuz biz de size söyledik. Bütün bunlar sempozyumdan 6-7 ay önce oluyor. O zaman TÜRSAB her hangi bir araştırma yapmadı mı bu ulaşım bedeli ne kadar tutuyor diye? Siz bu teklifi kabul etmediniz mi? Yeni yönetiminiz 2008 Ocak ta değişti onlarla da konuştuk ve kabul ettiklerini söylediler hatta destek olacak otobüs firmasının adını telefonunu bile verdi TÜRSAB. Taa ki sempozyum başlamadan 1 gün önce yani 20 Şubat ta akşam saat 16.40 ta arayıp size böyle bir destek vermiyoruz diyene kadar!!
  Biz Sempozyum kurulu olarak tüm afişlerimizde, internet sitemizde, özet kitapçıklarımızın üstünde hatta sempozyum brandaların üzerinde TÜRSAB ın logosunu koyduk bize destek veriyorlar diye. Sonuç ne ???
  TÜRSAB temsilci olarak konuşmacı gönderiyordu, ne olduysa O da gelmedi. Gelmeyeceğini tenezzül edip bildirmedi bile? Neden?

  Biz Fasulyeden Mağaracılar olarak sempozyumlar düzenleyelim, mağaralara girip her yönden araştıralım, yetmesin köylere yardıma gidelim su bulmaları için, korunmaları için elimizden geleni yapalım; siz saygıdeğer abilerimiz ise bize bu şekilde destek çıkın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir