Türkiye'nin Örümcekleri

Örümceğimsiler (Arachnida) sınıfının bir takımı olan “Örümcekler (Araneae)” günümüzde 110 familyaya ait 3849 cins ve 42473 türle temsil edilmektedirler (Platnick, 2011). Bir çok eklembacaklı sınıfına kıyasla, tür sayısı bakımından son derece kalabalık olan örümcekler; Güney Kutbu haricindeki diğer tüm kıtaların karasal yurtlarında (mağaralar, kutup bozkırları, yüksek dağ zirveleri vs.) dağılmaktadırlar. Beslenmeleri genel olarak etçil ve avcıdır. Bu özellikleri onları, özellikle tarımsal ekosistemlerdeki zararlı eklembacaklıların denetlenmesinde önemli kılmaktadır.

Karol (1967)’den bu yana, araknolojik çalışmaların çoğalmasına bağlı olarak Türkiye örümcek faunası bugün itibariyle 48 familya, 274 cins ve 777 türe ulaşmıştır (Bayram vd., 2010). Türkiye’nin habitat zenginlikleri ve ekosistem çeşitlilikleri göz önüne alındığında bu rakamlar önümüzdeki yıllarda daha da artacaktır.

Yukarıdaki giriş metni geçen yıl “Biological Diversity and Conservation” dergisinde yayınlanan bir makalemizin giriş kısmından aynen alıntıdır. Geçtiğimiz günlerde çok uzun süredir kontrol etmediğim DogaTarihi.Net’in ziyaretçi istatistiklerine şöyle bir göz atınca, sayfaya “örümcek türleri, kaç çeşit örümcek vardır, anadolu örümcek çeşitleri, kaç çeşit örümcek türü var vs.” gibi anahtar kelimeleri ile gelen çok sayıda ziyaretçinin varlığına şahit oldum. Buna istinaden potansiyel ziyaretçilere “Türkiye’nin Örümcek Türleri” nin yer aldığı kontrol listemizin adresini vermeyi uygun gördüm.

2012 verilerine göre Türkiye’den 52 familya ve 310 cinse ait 933 örümcek türü kaydedilmiş olup, bu rakam sürekli olarak artmakta ve güncellenmektedir. İlgililer rakamlardaki değişiklikleri The Checklist of the Spiders of Turkey | Türkiye Örümcekleri Tür Listesi adlı ağ sayfamızdan takip edebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir