Türkiye Faunasına Katkılar

Üç beş gün evvel günümüzün seçkin zooloji dergilerinden Zootaxa’nın ağ sayfasına göz atarken, Deniz Şirin, Otto von Helversen ve Battal Çıplak imzalı bir makale dikkatimi çekti. Bu makalelerinde araştırmacılar Chorthippus antecessor ve Chorthippus relicticus adında iki yeni çekirge türünü Türkiye’den dünya için yeni olarak tanımlamışlardı. Yazarlardan Deniz Şirin, Akdeniz Üniversitesi Biyoloji Bölümünde araştırma görevlisi ve anladığım kadarıyla Battal Çıplak hocanın doktorantı.

Ülkemde “Sistematik Zooloji” alanında güzel şeyler oluyordu. Onca olanaksızlıklara rağmen meslektaşlarımız Türkiye’yi uluslar arası ortamlarda layıkıyla temsil edebiliyorlardı. Sevindim, göğsün kabardı, iftihar ettim. Zaten uzun zamandan beri de takip ediyordum. Battal Çıplak hoca Antalya’da kaliteli bir ekip kurmuş ve merhum Tevfik Karabağ hocamızın mirasını devralmış gibi görünüyor. Ne güzel…

Türkiye faunasına bir diğer katkı da acizane dün bizden geldi. Yıllardır süren arazi ve laboratuvar çalışmalarımız; sistematik sorunları çözme gayretimizden kaynaklanan uzun tartışmalarımızdan sonra, saygıdeğer hocam ve meslektaşım Dmitri Logunov ile birlikte kaleme aldığımız “Taxonomic-faunistic notes on the Philodromidae (Aranei) of Turkey” adlı makale dün Rusların meşhur dergisi “Arthropoda Selecta” da yayınlandı. Bu makale içerisinde Philodromidae familyasına ait bazı türleri Türkiye için yeni kayıt olarak verirken; Artanes bucaensis ve Thanatus niditus u da dünya için yeni örümcek türleri olarak tanımladık. Artanes cinsine ait bu yeni türe bucaensis adını vermemizin nedeni, İzmir-Buca’dan toplanmış olması; niditus ise Latince “güzel, zarif” anlamına geliyor.

Değerli kardeşim ve meslektaşım Ersen Aydın Yağmur’a bu çalışmamızda göstermiş olduğu özveri ve yardımlardan dolayı bir kez daha teşekkür etmek isterim.

“Türkiye Faunasına Katkılar” üzerine bir yorum

 1. Battal Hoca, bilim insanı olmadan önce insan olmuş bir kişidir. Ben ne zaman yanına gitsem yardımcı olur, makale verir, kitap verir, sizinle sohbet eder.

  Battal Hoca seviyesinde olupta bu kadar içten ve dürüst bir adam tanımadım ben, insan sınıflandırmaz karşında ne isen sana karşı o dur. Bu sene mezun olmama rağmen derslerine girdim sohbet ettim, tartıştım en çok hoşuma giden ders 45 dk değil, elde sigara çay kapının önünde de devam etmesi oldu.

  Öğrenciden kaçmaz tam , aşağılamaz, içinde heves olan herkese yardımcı olur.

  tabi ben sizin kadar bilimsel araştırmalarda ki derecesini bilemem ama gerçekten çok iyi bir insandır.

  Evrimle ilgilenen her arkadaşımın tanışmasını isterim.

  Kadir Hocam, sizin çok pratik bir zekanız var. Hele bu ziyaretimin bombası

  Akademisyen değilim. Ak- Adam- isyanım. ifadeniz çok hoşuma gitti. 🙂

  Umarım bir gün sizinle sohbet etme fırsatı bulurum.

  saygılarımla
  Kodal, M.Kemal
  Biyolog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir