Türkiye Biyologlar Derneği Çalışmalarına Devam Ediyor

GENEL MERKEZİMİZ HAKKINDA

1975 yılında kurulan Türkiye Biyologlar Derneği (Bio-Der) genel merkezi İzmir de bulunmakta olup, derneğin genel başkanlığını Dr. Alev HALİKİ UZTAN yürütmektedir. Dr. Uztan Ege Üniversitesi Biyoloji bölümü öğretim üyesidir. Derneğimizin mevcut üye sayısı sürekli artmakta olup, 11 mevcut şube ile koordineli olarak çalışmalarına devam etmektedir. Bu şubelerden biriside Eskişehir şubesidir. Ayrıca derneğimiz ECBA (Europen Countries Biologist Association) üyesidir. Daha ayrıntılı bilgilere derneğin internet adresinden ulaşabilirsiniz.

ESKİŞEHİR ŞUBEMİZ HAKKINDA

Şube başkanlığını Doç. Dr. Semra İLHAN yürütmekte olup aynı zamanda genel merkez yönetim kurulu üyeliği görevini yürütmektedir. Şubemiz, derneğin en aktif şubelerinden biri olup kısa zamanda etkin faaliyetler gerçekleştirmiştir. Eskişehir şubesinin internet adresi ise: www.eskisehir.turkiyebiyologlardernegi.org.tr; sorularınız için ise turkbiyoderes {suslu a} gmail.com adresine elektronik posta atabilirsiniz.

Şube yönetimi ise;
Bşk: Doç. Dr. Semra İlhan- ESOGÜ Biyoloji Bölümü
Bşk. Yrd.: Yrd. Doç. Dr. Emel ERGENE -Anadolu Üniversitesi Biyoloji Bölümü
Sekreter: Baş. Öğret. Dr. Seda ERCAN AKKAYA -(Aynı zamanda 9. Sınıf biyoloji kitabı yazarı)
Sayman: Dr. Murat ARDIÇ -ESOGÜ Biyoloji Bölümü
Üye: Yrd. Doç. Dr. Didem COŞAN- ESOGÜ -Tıp Fak. Tıbbi Biyoloji ABD.
Ayşe HATİPOĞLU-Anadolu Üniversitesi Biyoloji Bölümü
Bülent TUNACI-Biyolog dan oluşmaktadır.

ŞUBEMİZİN GERÇEKLEŞTİRDİĞİ ETKİNLİKLER

Türkiye Biyologlar Derneği ve Eskişehir Şubesi olarak başarılı etkinlikler yapmış bulunmaktayız. Bu etkinlikler birçok uzmanın bilimsel katkılarıyla ve öğrencilerden gelen destekler ile gerçekleştirilmiştir. Bu etkinlikler:

ESOGÜ BİYOLOJİ BÖLÜMÜ tarafından düzenlenen; 1. Yeni müfredat programına yönelik biyoloji laboratuar çalışmaları destekleme kursu


İlk olarak 20 Aralık 2008 tarihinde Eskişehir Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği yapılarak Eskişehir Merkez ve İlçelerindeki tüm liselerde görev yapan Biyoloji öğretmenleri için “Yeni müfredat programına yönelik biyoloji laboratuar çalışmaları destekleme kursu” adı altında hizmet içi eğitim programı düzenlemiş bulunuyoruz.

Çalışma Programı

-Mikroskop tanıtımı ve kullanımı hakkında uygulamalı bilgilendirme
-Kromozom preparatı hazırlama (boyama ve mikroskobik görüntüleme
-Bir hücreli canlılardan protista ve volvox kültürü hazırlanması
-Bakteri preparatlarının hazırlanması (basit boyama ve gram boyama teknikleri)
-Tohumsuz bitkilerin tanıtılması (alg, liken, karayosunu, ciğerotu)
-Bira mayası ve küf preparatlarının hazırlanması ve şapkalı mantarların tanıtımı
-Gıdalarda bulunan mikroorganizmaların agar plak üzerinde gözlemlenmesi
-Basit yöntemle DNA izolasyonu yapılması başlıklarından oluşmuştur.
Bu etkinlikler neticesinde bir de laboratuar kılavuzu hazırlanmıştır.

Görev Alan Uzmanlar
Doç Dr. Semra İLHAN
Yrd. Doç. Dr. Emel ERGENE
Yrd.Doç.Dr. Filiz SAVAROĞLU
Dr. Murat ARDIÇ
Dr. Ferhan KORKMAZ
Baş Öğrt. Dr. Seda ERCAN AKKAYA
Araş. Gör. Rasime DEMİREL
Hülya TAŞKIN
Ayşe HATİPOĞLU
Diğer görevliler: Biyoloji öğrencilerinden oluşturulmuş gruplar

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ BİYOLOJİ BÖLÜMÜ tarafından düzenlenen; 2. Yeni müfredat programına yönelik biyoloji laboratuar çalışmaları destekleme kursu


Aynı konu başlıklarına sahip eğitim 27 Aralık 2008 tarihinde Anadolu Üniversitesi Biyoloji bölümünde tekrarlanmış, ilk etkinliğe katılamayan öğretmenlerin geniş katılımı ile eğitim gerçekleştirilmiştir.

ESOGÜ EĞİTİM FAKÜLTESİ için düzenlenen; 3. Yeni müfredat programına yönelik biyoloji laboratuar çalışmaları destekleme kursu


Aynı konu başlıklarını içeren eğitim bu defa orta öğretim biyoloji alanında tezsiz yüksek lisans yapan öğrencileri kapsamaktaydı. Ocak 2009 da bu eğitimde başarı ile gerçekleştirmiş olmaktan mutluluk duymaktayız.

Sonuç olarak bu 3 etkinlikte de yapılan çalışmaların esas amacı olarak bu eğitimlere katılan biyologlara, biyoloji bölümü mezunlarına ve biyoloji öğretmenlerimize laboratuar çalışmalarında destek olmak, Biyoloji derslerini bir ezber dersi olmaktan çıkarıp, yapılan deneylerle kalıcı bilgiyi kazanmak amaçlanmıştır. Ayrıca bu çalışmalara katılanların da şubemize, doğal olarak derneğimize üye olarak kazanmak amaçlanmıştır.

Serhan KARAKAŞ

“Türkiye Biyologlar Derneği Çalışmalarına Devam Ediyor” üzerine bir yorum

  1. sayın dernek yönetimimiz. Biyologlar her geçen gün yeni haklar kazanacakken var olan haklarımızı kaybetmekteyiz. Biyologlar adına üç dernek kurulduğunu biliyorum. Bunlardan bir tanesi ise sizlerin kurduğu dernektir. Yapılan çalışmaları tüm biyologlarla paylaşmanızı diliyorum. Diğer derneklerle koordineli çalışıp farklı kulvarlarda biyolog hgaklarını korumayı sağlamak daha doğru diye düşünüyorum. ayrıca sizlere de fedakar çalışmalarınız için teşekkür ediyorum. derneğinizin web sitesi olsa isi sizlere ulaşmak daha kolay olacaktı. Web sitenizden yapılan çalışmalar hakkında bilgi almak daha kolay olur düşüncesindeyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir