Türkiye Biyologlar Derneği Ankara Şubesinden

Değerli Meslektaşlarım,

Bu e-maili özellikle akademisyen Biyologların dikkatini çekmek için yazıyorum;
1) Biyoloji bölümlerinde okuyan öğrencilerin ÇED raporu hazırlama yetkisine sahip şirketlerde çalışma, Diplomalarını sorumlu mesul müdür olarak kullanabilecekleri işyerleri, Haşere mücadele firması açma veya bu tip firmalarda çalışma yetkilerine sahip oldukları gibi konulardan habersiz oldukları görülmektedir. Lütfen bölümünüzdeki öğrencileri bu konularda bilgilendiriniz ve ayrıntılı bilgi için derneğin web sayfasına yönlendiriniz.

2) Bu konuda öğrenciler bilgilendirilmedikleri için bu alanlar başka meslek dallarının eline geçmektedir. Özellikle yerleşkelerde haşere mücadelesi çoğunlukla Ziraat Mühendisleri tarafından yapılmaktadır ve insan sağlığını ilgilendiren bu alanda Ziraat Mühendislerinin çalışıyor olması kanımca tartışmaya açık bir konudur, zira eğitimleri bu işe uygun değildir.

3) Birçok alanda (Örneğin; Yaban hayatı biyologluğu, ÇED raporunda zorunda meslek grubu olmaması, Sağlık sektörünün bazı alanlarında, TUS’ta) Biyologların yeterli seviyeye gelememesi veya gerilemesinden tamamen mesleğinden bihaber/cebinden başka bişey düşünmeyen akademisyenler sorumludur. Bu camiadan (öğrenci üzerinden) hayatınızı kazanıyorsanız, bu camiaya da hizmet etmek zorundasınız veya sorunlarına duyarlı olmak zorundasınız, aksi davranışlar en azından etik değildir. Lütfen her platformda hiç birşey yapamıyorsanız Biyolojinin adını ön plana çıkartınız

4) Sayın akademisyen meslektaşlarım bilmeyenleriniz için yazıyorum devlet memurları kanununa göre Biyologlar sağlık hizmetleri sınıfında yer almaktadır, bu durum aynı fakülteden mezun olmalarına karşı, kimyager, istatistikçi, matematiçi gibi mezunlar ile Biyologların arasında 400 – 700 YTL’lik bir maaş farkının oluşmasına yol açmaktadır, zira onlar teknik hizmetler sınıfında yer almaktadır. Bu dengesizliği gidermek üzere dernek gerekli ön çalışmaları yapmış ve teknik hizmetler sınıfında geçmek için bakanlar kuruluna yakında başvuracaktır (meclis başkanlığı kanalıyla). Lütfen bu konuda kamuoyu oluşturmamıza yardımcı olunuz, tanıdığınız millet vekillerine durumu aktarıp destek isteyiniz veya tanıdığın basın yayın organlarında durumu/mağduriyeti dile getiriniz.

5) Bulunduğum bazı ortamlarda bazı akademisyenler ve meslektaşlarımız Biyologlar şunu yapamaz bunu yapamaz gibi laflar etmektedirler (Örneğin yeni mezun Biyolog ÇED raporu hazırlayamaz, fauna-flora yazamaz gibi. Unutmayın yeni mezun Çevre Mühendisi, Jeolog, Kimyager, İnşaat Mühendisi, Sosyolog, Arkeolog vs. rapor hazırlıyor) Lütfen bu tip konuşmalardan kaçınınız Biyologlar da her şeyi yapar şeklinde yaklaşım geliştiriniz, unutmayınız yeni mezun olmuş Tıp dokturu veya mühendis hiçbir sınırlama olmaksızın mesleğini icra edebilmektedir. Eksik bir durum varsa Biyolog yapamaz diyeceğinize müfredatınızı düzeltiniz.

Saygılarımla iyi çalışmalar

Prof. Dr. Nuri YİĞİT
TBD Ank. Şb. Bşk,
Ank. Ünv. Fen Fak. Öğrt. Üyesi

“Türkiye Biyologlar Derneği Ankara Şubesinden” üzerine 3 yorum

  1. Nuri Yiğit hocam size ve size yardımcı olan meslektaşlarıma teşekkür ediyorum. ben tarım bakanlığı il kontrol laboratuvarında çalışıyorum. mikrobiyoloji laboratuvarı sorumlusuyum. ben;”eşit işe eşit ücret” adı altında uygulamaya konan, biyologların ücretsizleştirilmesi felaketine uğradıktan sonradernek ile tanıştım. üyeniz değilim. Olmayı düşünüyorum ama, dernek aidatını bile ödemekte zorlanacağım, inanın. dernekle tanıştıktan ve dernek faaliyetlerini izlemeye başladıktan sonra adınızı sık duymaya başladım. hocamız olarak bize sahip çıkmaya çalışıyorsunuz. sağ olun varolun. Ama; sizin de belittiğiniz gibi bizleri 4 yıl okutan diğer hacalarımız ne yapıyor, bu camiaya neden sahip çıkmak için bir çalışmaları yok. en çok buna üzülüyorum. “biyolog ne işe yarar, ne iş yapar, biyolog bizim emrimizde çalışalı, biyolog araştırma laboratuvarlarında çalışamazlar, sağlık bilimlerinde ne işleri var????” gibi aşağılanmalara çok maruz kaldım. katil olmadığıma şükrediyorum. bir de anılan ücret felaketine uğrayınca iyice yıkıldım. çalışmak bir yana bu ülkede yaşamak bile istemiyorum artık. ama nereye gideyim. teknik hizmetlerer geçme çabalarınızı destekliyorum. bunu defalarca “biyologlar birliği derneği” ne de yazdım. hocam sizin çabalarınızın sonuç vermesini çok istıyorum. ekonomik olarak çökertildik. ekonomik olarak zayıf olanların hiç bi yerde sözü geçmez, hiç kimse onları dinlemez. Ben bir BİYOLOG”um ve çalışıyorum ve üretiyorum ve çok şey biliyorum ve araştırma ruhuna sahibim. bize bu ruhu sizler, siz değerli hocalarımız kazandırdınız bizlere. ve benim de yanımda çalışan bir kimyager, gıda mühendisi, veteriner kadar para almaya hakkım var.

  2. Durkut Akın’a katılıyorum. Kamuda çalışan meslektaşlarımızın sıkıntılarını çok iyi dile getirmiş. Bizlerin birlik olması ve dernekleşmeyi bırakıp artık tek oda olmamızın zamanı gelmiştir. Önüne gelen dernek kuruyor, başkanlık yaparken kendini sağlam bir yere aldırıp diğer meslekteşların sesine kulak bile vermiyor. İnşallah Nuri Hocam girişimleriniz sonuç verir. Biyologların özlük hakları düzelir, diğer derneklerdeki arkadaşlarda birlik olur bir Oda olma yoluna gidilir. 3600 ekgösterge ile bir Lise mezunu şef ile nerdeyse aynı maaşı ve aynı ek ödemeyi alıyoruz…. aynı işi yaptığımız bir mühendis 700 TL özel hizmet tazminatı-370 TL ek ödeme fazla alıyor. Bir uzman 2.500 Tl fazla alıyor. Hani eşit işe eşit ücret politikası…? Bu böyle gitmez bu süreçte yeni bir düzenleme yapılacaktır… takipçisi ollmamız ve en başta tüm meslektaşların gayretli olması, ama bunlarıda sürükleyecek ve güvenilecek bir oda ya da dernek başkanına ihtiyaç var diye düşünüyorum. Saygı ve selamlarımla

  3. tamamda saygı deger hocam bu raporları nasıl yazabiliyoruz
    yazmak için herhangi bir kurumdan seftika veya icazetmi alıyoruz
    bunlarıda söylesen daha iii olur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir