Türk Zooloji Dergisi

İki gün evvel TÜBİTAK tarafından neşredilen Türk Zooloji Dergisi’nin ağ sayfasına girdiğimde derginin editörünün değiştiğini gördüm.

Bilenler hatırlayacaklardır derginin editörlüğünü epeydir Ankara Üniversitesi Fen fakültesi Biyoloji Bölümünden Prof. Dr. Ercüment Çolak yapmaktaydı. Yeni editör ise yine aynı üniversite ve bölümden Prof. Dr. İrfan Kandemir olmuş. Türkiye (ayrımcılık yapmayayım) Zoolojisi için hayırlı olsun. Her iki hoca da dallarında rüştlerini ispat etmiş, saygıdeğer akademisyenler.

Geçen yıllarda, yazar-editör ilişkileri çerçevesinde Ercüment hocayı üzdüğüm, dost meclislerinde zaman zaman kendisi hakkında sitemkar konuştuğum olmuştur. Bununla beraber (kişisel sorunlar bir yana) hocanın editörlüğü döneminde; Türk Zooloji Dergisi’nin SCI-Expanded kapsamına girmesi, etki faktörünün yükselmesi, yılda altı sayıya çıkması, baskı kalitesinin artması ve şeklen daha profesyonel bir görünüm kazanması unutulamaz. Yine tüm zamanların en iyi araknoloğu olarak kabul gören, kutbumuz Dr. Norman Platnick’in (Amerikan Doğa Tarihi Müzesi, New York), Türk Zooloji Dergisi’nin yazı işleri kuruluna girmesi de Ercüment hoca zamanında gerçekleşmiştir.

Yeni editör İrfan hoca ODTÜ Biyoloji mezunu. Yüksek Lisans ve doktorasını yine ODTÜ’de tamamlamış. Bir dönem Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Biyoloji Bölümünde görev yaptıktan sonra şimdiki kurumuna atanıyor. 2008’den beri orada. Hocanın uzmanlık alanı genel olarak Popülasyon Genetiği ve Biyoinformatik. Ayrıca bal arıları üzerine de çalışıyor. Bundan 10 yıl evvel Türkiye’de zoologlar excel’de istatistik, word’de grafik yaparken İrfan hocanın tuhaf isimli biyoistatistik programlarıyla sağlam kabul edilen işler yaptığını bizzat hatırlıyorum.

İrfan hocanın Türk Zooloji Dergisi’ni, Ercüment hocanın getirdiği noktadan daha ileriye taşımasını temenni ederim. Ki hocanın özgeçmişi şimdiden bunu işaret etmekte. Benim tek endişem Biyoinformatikçi oluşu sebebiyle, derginin genel makale formatında değişikliğe gitme ihtimali. Şöyle ki Türk Zooloji Dergisi bünyesinde faunistik, taksonomik yayınları daha az tercih edip, kladistiğe yönelebilir. Bekleyip, göreceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir