Trogloraptoridae

17 Ağustos 2012 günü Türkiye saati ile 16:49’da, Amerikan Araknoloji Derneği nin Facebook sayfasına “Here’s a new spider…” başlığı ile bir haber düştü. Paylaşan örümcek biyolojisi nin yaşayan en büyük otoritelerinden Dr. Charles Griswold (Kaliforniya Bilimler Akademisi) idi.

Haber aynı dakikalarda Zookeys de yayınlanan “An extraordinary new family of spiders from caves in the Pacific Northwest (Araneae, Trogloraptoridae, new family)”* başlıklı makaleye işaret ediyordu. Yazarlar (Charles Griswold, Tracy Audisio ve Joel Ledford) bu makalelerinde; Amerikalı mağara biyoloğu Neil Marchington tarafından, 16 Eylül 2010 tarihinde Oregon eyaletindeki isimsiz bir mağaradan toplanan örnekler üzerinden Trogloraptoridae ismini verdikleri yeni bir örümcek familyasını kuruyorlardı. Yeni familyanın tek mensubu olan örümceğin cinsini Trogloraptor, türünü ise toplayıcısı Neil Marchington’un yardımlarına karşı olan şükranlarından dolayı Trogloraptor marchingtoni olarak isimlendiriyorlardı.

Haber doğal olarak büyük ilgi ve heyecanla karşılandı. Dünya araknoloji camiası bir yana, bilim çevrelerinde de günlerce konuşuldu; hatta bir çok saygın bilim dergisi, ağ sayfası keşfi duyurabilmek için haber yapma yarışına girdiler (abartmıyorum). Bunlar bir yana beni en çok etkileyeni; Dr. Charles Griswold’un Facebook paylaşımının hemen akabinde, yaşayan en büyük araknolog Dr. Norman Platnick‘in şu yorumuydu → B-U-T-ful!

Bu arada familya ismi troglo** mağarada yaşayan; raptor*** yırtıcı kuş; -idae familya eki. Böylelikle Dünya üzerinde yaşayan örümceklerin familya sayısı 112’ye yükselmiş oldu. Darısı 113’e.

* Makalenin çevrimiçi sürümüne şuradan ulaşabilirsiniz.

** Troglodytes, Yunanca mağarada yaşayan demek. Trogle; oyuk, çukur.

*** Raptor, 19. yüzyılın sonlarına doğru ornitolojide Yırtıcı Kuş anlamında kullanılmaya başlanıyor. Latince rapere (süratli, hızla alıp giden)’den köken alıyor olsa gerek. Burada dikkat edilmesi gereken şu, yukarıdaki resimde örümceğin tarsus (bacağın son segmenti-kısmı) ve tarsal (tarsusa ait) tırnaklarını görüyorsunuz. Bir arada Yırtıcı Kuş pençesine benzemiyorlar mı?

Not: Haberin sap yenilip saman dışkılanmış hali için buradan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir