The Thin Red Line

The Thin Red Line

“Doğanın kalbindeki bu savaş nedir?” sorgusu ile başlayan, The Thin Red Line 2. Dünya Savaşı sırasında Guadalcanal’da savaşan bir grup Amerikalı askerin yaşadığı içsel deneyimleri konu alıyor. Filmin öyküsü ise, Güney Pasifik Adalarında Japonların ilerlemelerini durduran ve savaşta anahtar görevi görmüş çatışmalardan birini anlatmakta.

1998 yapımı olan The Thin Red Line, 1999 Akademi ödüllerinde 7 dalda Oscara aday oldu. Katıldığı diğer ulusal ve uluslararası film festivallerinde ise 17 farklı dalda ödül aldı. Aynı zamanda; Sean Penn, Nick Nolte, James Caviezel, John Cusack, Adrien Brody, George Clooney ve John Travolta gibi bir çok değerli sinema sanatçısının da rol aldığı The Thin Red Line klasik bir savaş filmi olmaktan çok; savaşın bencilliğini, acımasızlığını, gereksizliğini ve dahası insanoğlunun kendi iç dünyasında, kendi kendisi ile sürdürdüğü savaşı vurgulamakta.

Çok koyu bir Sean Penn hayranı olmama rağmen, filmin başrol sanatçısı olarak onu görmek beni üzdü. Zira bu filmde başrol bence Er Witt rolüyle James Caviezel in olmalıydı. Son olarak; Yarbay Tall rolüyle Nick Nolte’un muhteşem performansına da parmak basmak isterim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir