TBD İstanbul Şubesi

Türkiye Biyologlar Derneği İstanbul Şubesi Genç Üyelerinden Açık Çağrı!

Biyologlar canlılıkla ilgili tüm süreçlerde rol alan ve tarihsel süreç içerisinde ele alındığında önemli bilimsel gelişmelere imza atmış, katkıda bulunmuş bilim insanlarıdır. Dünyada gelişmiş tüm ülkelerde ve Avrupa Birliği ülkelerinde profesyonel meslekler içerisinde önem sırasına göre en ön sıralarda yer alan biyologlar, ülkemizde işsiz ve gizli işsiz durumuna düşmüşlerdir. Ülkemizde biyoloji, bir bilimsel disiplin olarak gereken önemi maalesef ki görememektedir. Canlılığı ilgilendiren tüm alanları kapsamak üzere akademide, ar-ge birimlerinde, tarım, orman, sağlık, çevre, gıda, endüstri, ilaç, kozmetik, ve biyoteknoloji vb. pek çok sektörde aktif rolleri olan biyologların meslek alanları sınırlandırılmaktadır.

Kamuda meslek ünvanımızı 1933 yılında almış bir meslek grubu olarak, yapılan tüm bu haksızlıklara dur demenin zamanı gelmiştir. Bu haksızlıklara dur demek için 1975’de kurulmuş olan Türkiye Biyologlar Derneği şu an 11 şubesi bulunmakta ve merkezi İzmir’dedir. Şu anda dernek başkanımız Doç. Dr. Alev Haliki Uztan’dır. Derneğimiz kurulduğu yıldan bu güne kadar meslek haklarımızı koruma amacı ile birçok çalışma yürütmüş ve özellikle son yedi yıl içinde meslek grubumuzun haklarını kaybetmesine karşı mücadele etmiştir.

Meslek mensuplarının derneğimize olan desteğinin azalmasını takiben 3 yıl önce İstanbul’da bir grup biyolog olarak 16 Nisan Biyologlar Günü yürüyüşünü büyük bir coşkuyla başlattık. Bugün, meslek grubumuzun haklarını savunmasında etkili bir şekilde görev almak, biyologlar olarak kaybettiğimiz istihdam sahalarını tekrar kazanmak ve yeterli sayıda biyoloğun istihdam edilmesini sağlamak için daha yetkin avukatlar ile iş birliği içinde açabilmek için birlikte olmamız gerekmektedir. Ayrıca, biyoloji biliminin ülkemizdeki değerinin anlaşılması için çalışmak, ülke çapındaki biyolojik sorunlarda danışılması gereken doğal muhatap olan bizlerin kamu önünde tekrar bu seviyeye getirilmesi için gayret etmek, diğer temel bilimciler ve diğer büyük meslek gruplarının da desteğini içeren plan ve stratejiler doğrultusunda derneği tekrar teşkilatlandırmak amacındayız.

Hepimizi ilgilendiren ve yapılması planlanan çalışmalar arasında:

 1. Üniversite anabilim dalı başkanları ile birlikte öğrenci temsilcilerinin çalışmasıyla üye sayısının arttırılması,
 2. Dernek şubelerinin güçlendirilmesi ve yeni şubelerin açılması,
 3. Hakkımız olan çalışma alanlarının elde edilmesi amacı ile TBMM ve bakanlıklar ile yapılacak görüşmeler,
 4. İŞKUR ile biyologların istihdam edilmesine yönelik çalışmalar gerçekleştirilmesi,
 5. Biyologlar odasının kurulması ile meslek yasamızın kabul edilip yayınlanması,
 6. Kimya-Fizik gibi diğer temel bilim dalları ile oda çalışmaları yapılması ve/veya federatif bir bilim örgütü/organizasyonu benzeri çalışmalar,
 7. Biyoloji ve moleküler biyoloji ve genetik bölümlerinin akreditasyonları, akademisyenlerle yapılacak proje, yayın ya da biyoloji içerikli toplantılar, eğitimler gibi etkinlikler düzenlenerek meslektaşların birliğinin sağlanması,
 8. Ülkenin göz ardı edilen biyolojik kaynakları ve sorunları için araştırma sahası açmak, eksik kalmış gözlem ve araştırmalar,
 9. Hepimizin desteği dahilinde YÖK ile yapılacak unvan ve alan çalışmaları,
 10. TUS ve tıbbi laboratuvarlar gibi sağlık kurumlarında istihdam elde etmek için yapılacak çalışmalar,
 11. Tıp fakülteleri temel bilimlerinde lisansüstü eğitim alarak akademisyenlik yolundaki zorlukların giderilmesi yönündeki çalışmaların sağlanması, Ayrıca dernek olarak TÜBİTAK veya diğer bilim kuruluşları ve bakanlıklarla, dernekler bazında verilen desteklerden istifade ederek bilimsel projeler yapmak, bilimsel hakemli yayınlar çıkarmak da hedeflerimizi arasındadır.

Biyologlar ve onların aileleriyle birlikte birçok insanın kırgınlık, umutsuzluk ve mağduriyetlerinin ivedilikle giderilmesi, başta TUS, mesul müdürlükler, kendi alanlarındaki istihdam haklarının geri verilmesi olmak üzere maaş ve özlük haklarının hak ettiği şekilde düzenlenmesi gerekmektedir. Bu bağlamda gerek derneğimize gerek ülkemizde biyoloji bilimine büyük katkı ve emekler vermiş saygıdeğer biyologların da desteğiyle bir meslek örgütü oluşturmayı, derneğimizi yeniden gerektiği dinamizme ulaştırmayı planlamaktayız.

Tüm bu plan, proje ve çalışmaları gerçekleştirmek için birlikte olmamız gerekmektedir. Birbirimize destek olmak için en önemli katkıyı öncelikle derneğimize üye olarak sağlayabiliriz. Biyologlar olarak mesleğimize ve derneğimize yapacağımız ilk katkı budur. Bahsettiğimiz bütün çalışmaları yapmak için tüm biyologları birlikte çalışmaya davet ediyoruz. Yapılması gereken işler için destek olmak isteyen herkese uygun olacak ortak zaman planlaması yapılacaktır.

Saygılarımızla
TBD İstanbul Şubesi Genç Üyeleri

e-posta: ist.bio.der [süslü a] gmail.com

“TBD İstanbul Şubesi” üzerine bir yorum

 1. çalışmalar mükemmel.kocaeli üniversitesi biyoloji bölümünde okuyan 2 ci sınıf öğrencisi onur alpay aynı zamanda buz hokey takım oyuncusu olup çalışmalarınıza katkıda bulunmaya hazırdır.biyolojide ne yol izleyeceğine de ışık tutulması anlamında derneğe hizmet etmek istemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir