Tamerlan Thorell

Tamerlan Thorell

Tord Tamerlan Teodor Thorell

İsveç’li araknolog. 3 Mayıs 1830’da Göteborg’da doğdu, 22 Aralık 1901’de Helsingborg’da hayata gözlerini yumdu.

1856’da Uppsala Üniversitesinde ders vermeye başlar fakat zamanla baş gösteren sağlık sorunları nedeniyle İsveç’ten ayrılır ve daha güneye, İtalya’ya göç eder. Burada, Cenova Doğa Tarihi Müzesi’nin kurucusu ve vefatına kadar (19 Eylül 1913) yöneticisi olan İtalyan doğa bilimci, herpetolog ve politikacı* Markiz Giacomo Doria ile anlaşan Thorell, adı geçen müzede örümcekler üzerine taksonomik araştırmalar yürütür.

Sumatra’dan, Burma’ya; Malezya’dan, Avrupa’ya kadar Dünya’nın çok farklı noktalarından toplanan örümcek örnekleri ile çalışan Thorell’in bilhassa kendisi ile aynı yıllarda etkin çalışan Fransız araknolog Eugène Simon ile yakın iletişimde olduğunu görürüz.

Etkin şekilde çalıştığı 1850-1900 yılları arasında 1000’i aşkın örümcek türü betimleyen Thorell’in araknoloji çevrelerince en sağlam kabul edilen eseri Synonym of European Spiders (1870-1873)’dür.

thorell

Not: Ustanın hayat hikayesi hakkında ne yazık ki ayrıntılı bir kaynağa rastlayamadım. Yukarıda verdiklerim İspanyolca Wikipedia’dan alıntılayıp, kabaca tercüme ettiklerimdir. Bununla beraber Synonym of European Spiders adlı eserini İngilizcemin el verdiğince okudum. Bilimsel değeri ve ustalık eseri olması bir yana yalın ve heyecanlı bir üslupla kaleme alınmış. Örnek alınası…

* Darısı başımıza…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir