Sırtlan Haberleri

Anavatanı Afrika ve Asya olan benekli, yeleli, kahverengi ve çizgili olmak üzere 4 türü bulunan sırtlanların gündüzleri insanlardan uzak olarak mağara ve kaya oyuklarında yaşadığı, geceleri de yiyecek bulabilmek için dışarı çıktıkları belirtildi. Yıllardır izine rastlanılmadığı için literatürden çıkarılan sırtlanların, 5 yıl önce Hatay’ın Altınözü ilçesinde avcılar tarafından yakalanması ilgili kurumları harekete geçirdi.

Çevre Orman İl Müdürü Bilal Doğan, bölgede avcılar tarafından yakalanan 3 sırtlana taktıkları verici sayesinde yaşadığı yerleri tespit ettiklerini söyledi. Altınözü ve Yayladağı ilçelerinde 18 köyü kapsayan yaklaşık 40 bin hektarlık alanın, 4 yıl önce sırtlanlar için koruma alanı olarak ilan edildiğini ifade eden Doğan, şöyle devam etti: “Yıllar sonra yeniden ortaya çıkan sırtlanlar, ülkemizde sadece bizim bölgemizde var. İnsanlardan uzak bir yaşam süren bu hayvanların bölgemizi terk etmemesi için çalışıyoruz. Bunun için hayvan leşleriyle beslenen sırtlanlar için sürekli yiyecek takviyesinde bulunuyoruz. Sırtlanların Suriye’ye kaçmaması için ekiplerimiz bulundukları alanlara tavuk fabrikalarından aldıkları artıkları bırakıyor. Yiyecek bulma sorunu yaşamayan sırtlanların bu sayede kaçmasını önlüyoruz.”
Koruma alanında 20 ile 50 adet arasında sırtlanın olduğunu tahmin ettiklerini belirten Doğan, önümüzdeki günlerde net sayıyı belirleyebilmek için envanter çalışması yapacaklarını kaydetti. Uzman kişilerin sadece geceleri ortaya çıkan sırtlanların ayak izleri ve tüylerini titizlikle inceleyerek envanter çalışması yapacağını vurgulayan Doğan, çıkacak sayıya göre sırtlanlara ne kadar yiyecek bırakılacağı, yılda kaç adet yavru doğduğunun belirleneceğini söyledi. Doğan, insanlar tarafından çok fazla görünmeyen sırtlanlarla ilgili bölgede sürekli bilgilendirme çalışması yaptıklarını, köylerde eğitim seminerleri düzenlediklerini belirtti.

Sütçü İmam Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Bölümü Yüksek Lisans Öğrencisi İsmet Ceyhun da, sırtlanların popülasyonu üzerine araştırma yaptığını söyledi. Yaptığı araştırmada bölgede bulunan köylü ve avcılardan da bilgi aldığını ifade eden Ceyhun, avcılardan bu hayvanların postu için eroin kaçakçıları tarafından öldürüldüğünü öğrendiğini kaydetti. Kaçakçıların sırtlanın postunu alarak buna eroin sakladığını belirten Ceyhun, “uyuşturucu bulmada kullanılan köpekler, sırtlan postunun kokusunu alınca korktukları için yaklaşmıyor. Bu da kaçakçılar için bulunmaz bir fırsat oluyor. Kaçakçılar, eroini sırtlan postuna sararak güvence altına almış oluyorlar. Yıllar sonra literatüre yeniden giren ve koruma altında olan sırtlanları kaçakçılar yüzünden bu şekilde yine kaybedebiliriz. Yetkililerin daha ciddi önlemler alması gerekir” diye konuştu.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir