Prof. Dr. Sevinç Karol

29 Haziran 1925’de Trabzon’da Dünya’ya gelen Prof. Dr. Sevinç KAROL, 1942 yılında İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Tabii İlimler bölümünde başladığı lisans eğitimini 1946’da başarıyla tamamlamış ve aynı yıl Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Zooloji bölümünde göreve başlamıştır.

1951’de “A Contribution to the Study of Blood-Cells in Orthoptera” başlıklı teziyle doktorasını tamamlayan Prof. Karol; 1958’de Doçent, 1967 yılındaysa Profesör ünvanını almıştır.
Akademik hayatı boyunca yurtiçi ve yurtdışı bir çok araştırma programlarına katılan Prof. KAROL’un; 1963-1964 yılları arasında Paris Milli Tabiat Tarihi Müzesinde yürüttüğü araştırmalar, Türk Araknolojisinin temelini oluşturması bakımından ulusal bilim tarihimiz açısından son derece önemlidir.

Prof. Dr. Sevinç Karol

Hocahanımın Emeklilik Töreni (Soldan sağa)

Prof. Dr. Cevat Ayvalı, Prof. Dr. Zekiye Suludere, Prof. Dr. Metin Aktaş, Prof. Dr. Bahtiye Mursaloğlu, Prof. Dr. Sevinç Karol ve Prof. Dr. İrfan Albayrak

Araknoloji ve Histoloji alanında bir çok bilimsel makaleye imza atan Prof. Karol; 1971-1972,1973-1974,1982-1985 yılları arasında, üç dönem olmak üzere A.Ü.F.F. dekanlık görevini yürütmüş; yine A.Ü.F.F. bünyesinde çeşitli yıllarda Zooloji, Biyoloji ve Jeoloji bölüm başkanlıklarında bulunmuş ve 1992 yılının Haziran ayında öğretim üyeliğinden emekli olmuştur.
Başarılarla dolu akademik yaşantısını, toplumsal sorunların çözümüne yönelik sosyal sorumluluk projeleriyle taçlandıran Prof. KAROL; 1971 yılından bu yana çeşitli derneklerde başkanlık ve üyeliklerde bulunmuştur. Kendisi halen; Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Şeref Başkanı, Türk Kadınlar Konseyi Şeref Başkanı, Türk Kanser Araştırma Kurumu Onursal Üyesi ve Araknoloji Derneği Onursal Başkanıdır.

Not: Hocahanımın yukarıda yer alan kısa özgeçmişi, Araknoloji Derneği tarafından, 26.Ocak.2007 tarihinde düzenlenen “Türkiye’de Araknolojinin Dünü ve Bugünü” adlı panelde tarafımdan okunmuştur.

“Prof. Dr. Sevinç Karol” üzerine 9 yorum

  1. 1983 MEZUNUYUM. SEVGİLİ HOCAMA (EĞER HAYATTAYSA) DAHA ÇOOK UZUN BİR HAYAT VE ESENLİKLER DİLERİM. GERÇEK BİR HANIMEFENDİ. KENDİSİNE SAYGILARIMI SUNUYORUM.

  2. DEĞERLİ HOCAM DERSİME GİRDİ HALEN İMZALADIĞI KİTABI KUTUPHANEMDE DURMAKTA,İRFAN HOCAMINDA YERİ BENDE COK AYRIYDI BELKİ Y.LİSANSA ONUNLA BAŞLASAYDIM ŞİMDİ ARKADAŞLARIM GİBİ AKADEMİK KARİYERİME DEVAM EDİYOR OLACAKTIM.HER İKİ HOCAMADA SAYGILARIMI SUNARIM.

  3. arkadaşlar sevinç hoca cevat ayvacı hoca ve zekiye suludere hocanın yazdığı hücre biyolojisi kitabını arıyorum fakat hiçbir yerde bulamıyorum bana yardım edebilecek biri varmı ?

  4. 91 mezunuyum… Öğrencisi olmaktan gurur duyduğum Değerli Sevinç KAROL hocamın kitabını hala keyifle inceliyorum… Cevat AYVALI, Yıldırım AKMAN ve ders aldığım Tüm hocalarıma sonsuz şükranlar….

  5. 79-84 yılları arasında severek girdiğim Zooloji bölümünde ilmine hayran olduğum Sevinç Hoca ile maalesef hiç güzel hatıralarım yok. Bugün çocuklarımla hatıralarımı konuşuyordum ondan kalanlar sadece başörtüsü konusunda yaptığı eziyetlerdi. İnşallah sahip olduğu ilmin getirdiği sorumluluğun idrakindedir.

    1. sevgili hocam sevinç karol tam bir bir cumhuriyet kadını idi.yaşıyorsa allah uzun ömürler versin.

  6. Sevgili hocamdan ders almak şansına ben de sahip oldum.92 mezunuyum.Gerçek bir cumhuriyet hanimefendisidir,ders anlatım tarzı ve bilgisi büyüleyicidir.Saygı ve hizmetlerini sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir