Şanlıurfa'da Botanik Turizmi

Colchicum percisum

Nadide biyolojik zenginliklerin botanik turizmine yönelik olarak değerlendirilmesi ve yörenin tanıtımına katkıda bulunulması amacıyla Şanlıurfa’da Doç. Dr. Hasan Akan ın rehberliğinde botanik turizmine yönelik turlar düzenlenmeye başlanmıştır.

Doç. Dr. Hasan Akan kimdir?
1972 yılında Mardin’in Nusaybin ilçesinde doğdu. İlk ve örta öğrenimini aynı ilçede tamamladı. Bitlis Erkek Öğretmen Lisesini ikincilikle bitirdi. Ordan ODTÜ Biyoloji Öğretmenliği bölümünü kazandı. ODTÜ’de şeref listesine girdi. 1993 yılında Botanik asistanı olarak Kütahya’da göreve başladı. Kütahya’nın dağlarındaki çiçekleri araştırmakla basladı bu mesleğe. “Kütahya’nın anıt ağaçları” isimli kitabın yazarlığını da yaptı. Doktora tezini Gazi Üniversitesinde yine Botanik konusunda yaptı ve Türkiye yollarına çıktı bu defa.. Ülkemizin yabani gevenlerini arastırdı doktora tezinde ve diyar diyar gezdi. 2001 yılında Harran Üniversitesinde Yrd. Doç. Dr. olarak göreve basladı. Ve 34 yasında yine Botanik alanında Doç. Dr. oldu. “Şanlıurfa’nın nadide çiçekleri” isimli kitabının yanı sıra uzmanlık alanında 100’den fazla bilimsel makalesi yayımlandı. TÜBİTAK burslarıyla Amerika, Viyana ve Seul’da uzmanlık alanıyla ilgili olarak arastırmalarda bulundu.

Tur programı hakkında ayrıntılı bilgiye buradan. Doç. Dr. Hasan Akan’a ise hakan {at} harran.edu.tr e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir