Richard Dawkins

Richard Dawkins

Ülkemizde TÜBİTAK yayınları tarafından neşredilen, Gen Bencildir ve Kör Saatçi kitaplarının yazarı; 1973  Nobel ödülü sahibi ünlü zoolog Nikolaas Tinbergen’in asistanı; Mem kuramının kurucusu; Oxford Üniversitesi Zooloji profesörlerinden Richard Dawkins in ağ sitesine Türkiye’den ulaşım, mahkeme kararı ile engellenmiştir. Eğer buna sebep Richard Dawkins’in sadece evrim teorisi savunucusu olması ise; bu kararı alan savcı insanlık önünde hesap vermelidir.

Buradan Türkiye Biyologlar Derneği ve Biyologlar Birliği Derneği yöneticilerine sesleniyorum. Artıları ve eksileri ile Evrim Teorisi biyolojinin öz çocuğudur. Onu eleştirmek, övmek, ispata ya da reddine çalışmak biz biyologların iç meselesidir.  Richard Dawkins bir biyologdur ve hoşumuza gitsin ya da gitmesin doğruluğuna inandığı bir teoriyi savunmaktadır. Kaldı ki kendisinin, etoloji alanında Biyolojiye çok önemli katkıları bulunmuştur ve bulunmaya da devam etmektedir. Dünyanın en saygın üniversitelerinden bir tanesinde öğretim üyesi olan meslektaşımızın sitesinin gerekçesi açıklanmadan kapatılması bence aynı zamanda biyologlara yapılmış bir hakarettir. Bu işi sahiplenin, takip edin ve bizleri bilgilendirin. Lütfen.

“Richard Dawkins” üzerine 17 yorum

 1. Selamlar;

  Evet site yasaklı. Fakat sitenin mahkeme kararı ile durdurulmuş olacağını aklıma bile getirmek istemiyorum. Bu bilime ve bilimsel değerlere inanılmaz yaralar açacak yeni yaraların başlangıcı olabilir. Şayet mahkeme kararı ise bunun neden kişisel bir siteye olduğunu ve nedeninin araştırılması gerektiğini düşünüyorum. Evrimle alakalı olmaması temennim olmakla birlikte Mahkeme Kararı ile Kapanmıştır yazısı bana pek anlamlı gelmedi. Sitenin ulaşımı hile ile engellenmiş de olabilir.
  sağlıcakla

  Türkiye Biyoloji Öğrencileri Platformu
  Başkanı
  Adem AKTAŞ

 2. Kadir Bey,
  hangi linkten ulaştınız bu siteye?
  Ben giremiyorum. Site halen yasaklı görünüyor.

 3. Bu siteyi hangi mahkemenin hangi tarih ve sayılı kararıyla yasakladığı konusunda bilgi yok.
  Belki de bazı kişiler tarafından engellenmektedir..

 4. Esra hanım, anladığım kadarıyla sitenin sunucusu ile bağlantıyı sağlayan IP lerden bir ya da bir kaçını engellemeyi unutmuşlar. Zira şu an ben de erişemiyorum siteye.
  Yavuz Unat hocam siteye erişildiğini söylediğinde için için kızmıştım kendisine lakin gerçekten nadir de olsa bazen erişilebiliyor siteye.

 5. Hayır benim idrak edemediğim madem süren bir dava var; sen adamın ağ sitesini neden erişime kapattırıyorsun? Suçu sabit görülmemiş…

  Vallahi Türklüğü, Vatanı sevmek yetmiyor Adem. Bu ülkenin insanlarını da sevmek gerekiyor. Artık utanıyorum desem yeridir….

 6. Adnan Bey en güzel davranışı göstermiş. bence. Evrim safsatası ile yııllardır gençliğimiz dinsizliğe döğru adım adım çekilmekteydi. Buna dur diyebilecek bir cesur yürek çıkmamıştı. Hakaret edenlere karşı ağızlarının payını çok güzel verdi. Aslanlar gibi ona karşı olanlara en güzel şekilde mücadele veriyor. İnşaallah tüm dinsizlik yani evrim safsatasına inananlar iman edinceye kadarda devam edecektir.

 7. Bir fikir size uygun gelmiyor diye onu erişime engelletmek suçtur diye biliyorum. Zaten aksi takdirde ateistin biri diğerlerinin din dediği şeyi gereksiz bulması ve ona her türlü erişimi engellemesi de olasıdır. Sonuçta hukukta çifte standart yoktur.

 8. Ateist ve din zemininde evrime baktığımız sürece bu tartışmanın sonu gelmez. Ateistler evrimci dinciler antievrimci zemininde tartışıyor. Her ne kadar kabul etmeseler de ..
  Fakat din gibi mukaddes bir maneviyatı ve ateistlik gibi en azından saygı gösterilmesi gereken bir düşünceyi en önemliside evrimi yaralamadığını kimse söyleyemez. Bu olayın adı da budur soyadı da…
  En açık şekliyle….

  Adem

 9. Evet, site Adnan Hocacılar tarafından haclanmiştir. Bilimi ve bilimsel gelişmeyi savunan bir kişi olarak bunun karşısındayım. Her zaman söylüyorum: Evrim Kuramı bilimsel bir kuramdır; zira doğrulamaya ve yanlışlamaya açıktır. Oysa Yaradılış düşüncesi ne doğrulanabilir ne de yanlışlanabiliri. Dolayısıyla bi “kuram” değildir.

 10. Bence herkes istediği gibi düşünebilmeli. Özgürce. Nasıl ki inanmayanları (kendilerince haklı olarak) cahil ve yanlış yoldaki insanlar olarak görüyorlar. inanmayan bir kişiler de inananları (kendilerince haklı olarak) aynı şekilde görebilmeli. Adı “aslan” osman turk olan arkadaş düşünsün. bence düşünmek en büyük mutluluktur.
  Bence insanlar tanrılarından emin olsalar 1 vakit bile ibadet kaçırmamaları 1 kez bile günah işlememeleri lazım gelirdi.
  çünkü empati yaparsak tanrıyı karşımda görmüş gibi emin olarak inansam ben böyle yapardım. 🙂
  ama insanlar onun varlığından eminler ama günah işliyorlar bu üzerini örttükleri bir çelişkidir.
  ciddiye almıyorlar mı onu yoksa?
  olamaz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir