Reginald Innes Pocock

Reginald Innes Pocock

(4 Mart 1863 – 9 Ağustos 1947)

Poecilotheria metallica Pocock, 1899; P. regalis Pocock, 1899 gibi onlarca tarantula türünün ilk deskripsiyonunu yapıp, Dünya’ya tanıtan, Reginald Innes Pocock kimdir?

Pocock Clifton, Bristol’da, Nicholas Pocock ve Edith Prichard’ın dördüncü oğlu olarak doğdu. St. Edward’s School, Oxford’da doğa tarihi ile ilgilenmeye başladı. Edward Poulton’dan zooloji dersleri almaya başladı ve Oxford Müzesi’nde karşılaştırmalı anatomi üzerine araştırma yapmasına izin verildi. Bristol’da University College’da Conwy Lloyd Morgan ve William Johnson Sollas ile birlikte biyoloji ve jeoloji çalıştı. 1885 yılında Natural History Museum’da asistan olarak entomoloji bölümünde bir yıl çalıştı. Arachnida ve Myriapoda koleksiyonlarının sorumluluğu verildi. Aynı zamanda Britanya kuşları koleksiyonunun düzenlenmesiyle uğraştı ve ornitoloji ile yakından ilgilenmeye başladı. Müzede çalıştığı onsekiz yıl içinde yayımladığı 200 makale ile Arachnida ve Myriapoda üzerine bir otorite olarak tanınmaya başladı.

1904 yılında müzeden ayrılan Pocock Londra Hayvanat Bahçesi’nin müdürü oldu ve 1923 yılında emekli olana kadar bu görevde kaldı. Emekli olduktan sonra British Museum’un memeliler bölümünde gönüllü araştırmacı olarak çalıştı.

Kaynak: Wikipedia (Metin); Pocock resim Dr. Victor Fet‘in arşivinden özel izinle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir