Vali Recep Yazıcıoğlu Anısına

Erzincan’da tespit edilen yeni bir tür çiçeğe, Erzincan’da uzun yıllar görev yapan merhum Vali Recep Yazıcıoğlu‘nun anısına “Psaphellus recepii” adı verildi.
Erzincan Üniversitesi (EÜ) Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ali Kandemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaptıkları çalışmalarda Erzincan‘ın Kemah ilçesi Kömür köyü yakınlarında daha önce görmedikleri bir çiçek tespit ettiklerini bildirdi.
Bunun üzerine çiçeğin incelenmesi için Almanya’ya gönderildiğini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Kandemir, “Albrecht von Haller Enstitüsünde yapılan bir yıllık incelemenin ardından söz konusu çiçeğin ilk defa görüldüğü ve bir örneğinin daha olmadığı ortaya çıktı” dedi.
Yapılan araştırmanın ardından bilimsel bir makale hazırladıklarını belirten Yrd. Doç. Dr. Kandemir, şunları kaydetti: “Alanında önemli bir enstitü olan Albrecht von Haller Enstitüsü, çiçeğin yeni bir tür olduğunu kabul etti. Dünyada ilk defa ortaya çıkarılan çiçek türü hakkında hazırladığımız bilimsel makale, 2-3 ay içinde Almanya’daki bir bilim dergisinde yayımlanacak. Böylece çiçeğin varlığı resmi olarak da kabul edilecek.” Söz konusu çiçeğe merhum Vali Recep Yazıcıoğlu‘nun anısına “Psaphellus recepii” adını verdiklerini dile getiren Yrd. Doç. Dr. Kandemir, “Recep Yazıcıoğlu Erzincan’la özdeşleşmiş bir isimdir. Anısını yaşatmak için çiçeğe ismini verdik. Dünyada ilk defa yeni bir tür olarak kabul edilen çiçek, peygamber çiçeğinin bulunduğu çiçek grubuna girmektedir” diye konuştu.
Kaynak : Anadolu Ajansı

Acizane tebrik emek isterim değerli meslektaşlarımı. Ne güzel! Vali bey çiçek olup açacak Erzincan dağlarında.

Ne güzel…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir