Pierre André Latreille

Pierre André Latreille

Fransız zoolog. Modern entomolojinin babası. 20 Kasım 1762’de doğdu, 6 Şubat 1833’de hayata gözlerini yumdu.

Fransa’da mütevazi bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelen Pierre André Latreille, 1778’de College Lemoine’de eğitim hayatına başladı. 1786’da buradan mezun olarak papazlığa atandı ve iki yıl süreyle tüm vaktini entomoloji çalışmalarına ayıracağı Brive şehrine  yerleşti. 1788’de Paris’e yeri dönen Latreille, Doğa Tarihi Derneğinin bir toplantısında sunduğu “Mémoire sur les mutilles découvertes en France” adlı çalışmasıyla bilim çevrelerinde büyük bir ün edindi ve aynı adlı derneğe üye olarak kabul edildi.

Bir papaz olarak muhafazakar eğilimlerinden dolayı Fransız ihtilali esnasında Paris’ten ayrılmak zorunda kaldı fakat Bordeaux şehrinde tutuklandı. 1796’da, Brive şehrinde “Précis des caractères génériques des insectes, disposés dans un ordre naturel” adlı çalışmasını yayınladı. 1797’de tekrar tutuklandı, ardından tekrar serbest bırakıldı.

Histoire naturelle et iconographie des insectes coléoptères d’Europe

1798’de yeni kurulan Paris Doğa Tarihi Müzesinin (Muséum National d’Histoire Naturelle) Entomoloji koleksiyonunu tanzim etmekle görevlendirildi. 1814’de Fransız Bilimler Akademisine üye olarak seçildi ve 1821’de Légion d’honneur madalyasıyla onurlandırıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir