Elveda Oymapınar

Çevre için sevindirici bir haber daha. 9 golf alanı ve 30 bin yatak kapasiteli olarak planlanan Oymapınar Kültür ve Turizm Koruma Gelişim Bölgesinin hayata geçirilmesi için planlama ve projelendirme çalışmaları tamamlanmış. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca onaylama aşamasına da gelinmiş. Yetkililerin açıklamalarına göre; doğaya zarar vermeyen, baraj göllerini kirletmeyecek, ormanı koruyacak, betona esir düşmeyecek bir proje hayal ediliyormuş.

Doğru duydunuz… Doğaya zarar vermeyen, baraj göllerini kirletmeyecek, ormanı koruyacak, betona esir düşmeyecek bir proje. Allah aşkına buna çocukları bile inandıramazsınız.

Sayın Ertuğrul Ünlütürk, Evrensel Gazetesindeki köşe yazısında çevreye zararsız bu proje hayaline olağanca gerçekliğiyle şöyle yanıt vermiş:

12 delikli bir golf sahası yaklaşık 1200 dönüm arazi üzerine kurulur. 9 golf sahası ise 11 milyon metrekare doğal ormanlık alanın yok olması demektir. Golf müşterisi burjuvadır, zengindir ve ağırlamak zordur onları, öyle her otelde kalmazlar. Golf otellerinde, yatak başına düşen kapalı inşaat alanı yaklaşık 60 metrekaredir. 30 bin yatak kapasiteli bir turizm bölgesinde yapılacak inşaatın alanı bu hesapla 2 milyon metrekaredir, ek tesislerle birlikte bu miktar 3 milyon metrekareye çıkar. Bir golf oteli yaklaşık 500 yatak kapasitelidir, yani en az 60 otel yapılacaktır bu bölgede. Bu kadar otelin ulaşım yolları için ayrılacak alan, kesilecek ağaç sayısı ise bu hesabın dışındadır, henüz sayamadık onları ama zamanı gelince sayacağız.

Tüm bunlardan sonra istemeye istemeye de olsa; “Elveda Oymapınar” diyesi geliyor insanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir