Oylat Mağarası

Haberler.com sitesinde Oylat Mağarası ile ilgili bir haber;

Türkiye’nin En Büyük 3’üncü Mağarası Olan Oylat Mağarası, Turizme Kazanılmasının İkinci Yılında Yeterli İlgiyi Görmüyor. 665 Metrelik Bölümünde Yürüyüş Yolları ve Gerekli Aydınlatmaların Yapıldığı Mağaran, 30 Yıllığına Yap -İşlet -Devret Modeliyle Esperi Firması Tarafından İşletiliyor.
Türkiye’nin en büyük 3’üncü mağarası olan Oylat Mağarası, turizme kazanılmasının ikinci yılında yeterli ilgiyi görmüyor. 665 metrelik bölümünde yürüyüş yolları ve gerekli aydınlatmaların yapıldığı mağaran, 30 yıllığına yap-işlet-devret modeliyle Esperi firması tarafından işletiliyor.
Hilmiye Köyü Muhtarı Mustafa Şen, mağaranın içerisindeki su göletlerinin tamamlandığını, 200 metrelik bölümünün daha ziyarete açılacağını söyledi. Oylat Mağarası’nın Türkiye genelinde işletmeye açılan 17 mağara arasında büyüklük bakımından 3’üncü olduğuna dikkat çeken Şen, 200 metrelik bölümün de açılmasıyla Türkiye’nin 2. büyük mağarası olacağını kaydetti.

Haberin devamı için tıklayınız…

Mağaranın turizme açılma sürecini çok iyi hatırlıyorum. Mağara Araştırma Derneğinden (MAD) Baturay Altınok, Emrah Sınmaz ve şu an ismini hatırlayamadığım bir çok arkadaş cansiperane bir şekilde, kahramanca mücadele etmişlerdi, bu doğa harikasının katledilmemesi için. Ancak mücadeleler sonuç vermedi ve mağara turizme açıldı.

Bu habere üzüldüm dersem yalan söylemiş olurum…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir