Örümceklerin Sistematiği

Zaman zaman Örümceklerin Sistematiği anahtar kelimesiyle dogatarihi.net e ziyaretçilerin girdiğini görüyorum. Bu hususta araştırma yapan biyoloji bölümü öğrencilerine ve ilgililere bir tavsiyede bulunmak istiyorum.

Yaklaşık bir yıl kadar evvel, 23 Aralık 2011 tarihinde hayvan sistematiği üzerine yayın yapan Zootaxa dergisinde, derginin patronu Zhi-Qiang Zhang’ın editörlüğünde “Animal biodiversity: An outline of higher-level classification and survey of taxonomic richness” başlıklı özel bir sayı yayınlandı (buradan). Kabaca ifade etmek gerekirse bu sayıda, hemen hemen her hayvan grubunun güncel ve üst seviyedeki sistematiği uzmanlarınca sunuluyordu. Örümcekler ile alakalı kısmı ise Jason Dunlop ve David Penney ikilisi kaleme almışlardı. Takip eden süreçte bu çalışmayı eleştiren, kısmen ya da tamamen reddeden her hangi bir makale yayınlanmadı, çatlak bir ses yükselmedi.

Yazarların “Order Araneae Clerck, 1757. In: Zhang, Z.-Q. (Ed.) Animal biodiversity: An outline of higher-level classification and survey of taxonomic richness” başlıklı, örümceklerin üst seviyedeki sistematiğini veren çalışmalarına buradan ulaşabilirsiniz. Ben ihtiyaten ilgili pdf dosyasını kendi sunucuma da yükledim (buradan).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir