Örümceklerde Yuva Davranışına İlginç Bir Örnek

Sparassidae familyası üyesi örümcekler [yabancı kaynaklarda Huntsman (Avcı) Spiders diye anılırlar ancak ben İri Yengeç Örümcekleri demeyi tercih ediyorum] 2011 verilerine göre, Dünya üzerinde 1113 türle temsil edilmektedirler.

Türkiye’den ise toplam altı türü bildirilmiştir. Bunlardan Micrommata cinsine mensup olan iki türü haricinde diğerleri boyca Türkiye ortalamasının üzerinde örümceklerdir. Gececildirler. Gündüzleri taş altlarında, kaya çatlaklarında ya da mağaralarda saklanırlar. Bazı türleri ise gerek beslenme gerek ise gizlenme avantajlarından dolayı yaşamak için bitkilerin üzerlerini tercih ederler. Çöllerde yaşan bazı türlerin kumun içerisine tünel açtıkları da bilinir.

İri yengeç örümceklerine yaz aylarında özellikle Türkiye’nin güney kesimlerindeki ev ve bahçe duvarları ile kireçtaşı kayalıkların üzerinde rastlamak olasıdır. Hatta zaman zaman evlerin içlerine girdikleri de olur.

Familya hakkındaki bu kısa bilgiden sonra aynı familyanın Madagaskar adasında yaşayan bir türünün ilginç yuva davranışına ait bir video kaydını paylaşmak istiyorum. Bu görüntüler bir süredir sosyal paylaşım sayfalarında epey rağbet görmekte, beğeni toplamakta.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=-n8nbL2ZBBU[/youtube]

Öncelikle örümceğin türü Olios coenobitus. Efsanevi araknologlardan Fransız “Jean-Louis Fage” tarafından 1926 senesinde Madagaskar adasının güneyindeki çalılıkların üzerinden toplanarak  betimleniyor. Bir sonraki kayıt yine aynı adadan olmakla beraber Carl Friedrich Roewer e ait. 1960’lı yıllarda yine Fransız araştırmacılar laboratuvar ortamında Olios coenobitus un bu muazzam yuva davranışını kaydediyorlar. Bununla beraber türün doğal ortamında görüntülenmesi ise ancak yakınlarda BBC için Madagascar belgeselini çeken ekibe kısmet oluyor.

Örümceklerin [özellikle erginaltı Salticidae (Zıplayan Örümcekler) familyası üyeleri] barınmak ya da saklanmak için  için terkedilmiş salyangoz kabuklarını tercih ettikleri evvelden beri bilinen bir olgu. Gelgelelim Olios coenobitus türünün kızgın kumlardan, karıncalardan ve diğer avcılarından korunmak için kendi ağırlığından bile daha fazla olan bir kabuğu, karmaşık ağ örme manevraları ile zeminden yaklaşık 50 cm. yukarı kaldırması şahsen beni hayret içerisinde bıraktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir