Örümcekler; Kusursuz Yaratıklar

Aylar evvel, “Örümceklerde Ölümcül Silahlar” başlıklı bir yazı yayınlamıştım güncemde. İçerik aynen şöyleydi;

Örümceklerde erkek üreme organı olan pedipalpler sadece sperm transferinde kullanılmamakta olup; bazı örümcek gruplarında erkek bireylerin üreme dönemlerindeki eş seçme ve hayatta kalma savaşlarında ölümcül bir silah olarak da işlev görmektedirler.

Stalagtia thaleriana (Familya Dysderidae) türüne ait palp. 2006 senesinde Yunanistan’ın Girit adasından Maria Chatzaki ve Miquel Arnedo tarafından tanımlanan bu örümcek, geçtiğimiz aylar içerisinde İzmir Karagöl’den Ersen Aydın Yağmur arkadaş tarafından tespit edilmiş olup, yayınlanma aşamasına gelmiştir.

Harpactea sanctaeinsulae türüne ait palp. Bu tür Dünyada sadece Türkiye’deki bir iki mağaradan bilinmektedir.

Her iki resimde görünen uzun çıkıntılar palplerin embolus ları olup çiftleşme esnasında dişi üreme organına sperm transferini sağlamaktadırlar. Yapıları dikkate alındığında aynı zamanda nasıl bir silaha dönüşebileceklerini varın siz tahayyül edin.

Böylesine ölümcül silahlarla donatılmış avcıların avları savunmasız mı kalacaklardı? Elbette hayır. İşte örneği.

sillhoutella_1

Yukarıdaki resimde Türkiye’den ilk kez tarafımızca tespit edilen ve örümceklerin Oonopidae familyasına mensup bir tür görülmektedir. Oonopid örümcekler genellikle 0.5-1 mm arasında değişen boylara sahiptirler (ergin boyları). Bu durum onları çok nadir fark edilebilir kıldığından dolayı, yabancı literatürde genellikle “Goblin Spiders” namı ile anılmaktadırlar.

Şimdi lütfen yukarıdaki örümceğin karın kısmına dikkatlice bakın. Karnın üst ve alt bölgelerinin çok kalın ve sağlam bir zırh ile donatılmış olduğunu göreceksiniz. Eee ölümcül silahlara karşı, delinmesi güç kalkanlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir