Örümcekler; Göz Sayıları

Caponiid Örümceklerin Bazı Türlerinde Bir Çift Göz Bulunur

Örümceklerin kaç gözü var?. Aşağıdaki resim site istatistiklerinden alınma. Bu soru da anahtar kelime olarak geçiyor. Siteme gelen ziyaretçi sorusunun cevabını bulabildi mi? Bilmiyorum. Ancak ben, bundan sonraki ziyaretçileri düşünüp, onun bu sorusunu kısaca yanıtlamak istiyorum.

Örümceklerin (Araneae; Arachnida) büyük bir kısmı dört çift yani sekiz adet göze sahiptirler.

Rainer F. Foelix’in, “Örümcek Biyolojisi” adlı kitabından

Resimin sol tarafında Lycosa cinsi bir Kurt Örümceğine; sağında ise Tetragnatha cinsinden bir başka örümceğe ait göz dizilimlerini görmektesiniz. Örümceklerde gözlerin dizilimi, büyüklükleri, kafa üzerindeki konumları türler arasındaki akrabalığın belirlenmesi açısından son derece önemlidirler.

Dysderidae, Scytodidae ve Pholcidae gibi bazı örümcek familyalarının temsilcisi olan türlerde ise sadece üç çift, yani altı adet göz bulunur.

Yukarıda Dysderidae familyasından iki farklı cinse ait (üst, Dysdera cinsi; alt Harpactes cinsi) göz dizilimlerini görmektesiniz.

İstisnalara gelecek olursak… Örümceklerin Tetrablemmidae familyasının, Tetrablemma cinsinde iki çift; Caponiidae familyasının bazı cinslerinde ise bir çift göz bulunmaktadır.

Son olarak, karanlık yaşama adapte olmuş bazı mağara örümceklerinde gözler kaybolmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir