Ortaöğretim Biyoloji 9

Ortaöğretim Biyoloji 9 ders kitabı şu an önümde duruyor. Yazarlar; Dr. Seda Ercan Akkaya, Osman Albayrak, Emine Öztürk ve Şermin Cavak.

Kitabın ilk bir kaç sayfasını çevirdikten sonra, yazarların öğrencilere hitaben kaleme aldıkları metini okumaya başlıyorum…

Sevgili öğrenciler…

Son yüzyılda bilim ve teknolojide meydana gelen olağan üstü gelişmelerle biyoloji bilimi insanlık tarihini pek çok açıdan değiştirebilecek konuma gelmiştir.

Amiyane tabiriyle dakika bir, gol bir. Biyoloji Bilimi. Biyoloji zaten Hayat Bilim demek değil miydi? Ya ben, ya da yazar meslektaşlar Biyolojinin kelime anlamını bilmiyorlar.

Üşenmeden kitabın tamamını okuyorum. Eksikler, mantık hataları, tanımlarda yanlışlıklar. Peki güzel olan, taktir edilesi hiç bir yanı yok mu bu kitabın? Var elbette.

Örneğin 123. sayfasında, Canlıların Sınıflandırılması ve Biyolojik Çeşitlilik başlığı altında şöyle bir etkinlik tavsiye edilmiş öğrencilere; “Çevrenizdeki göl, deniz, dere, nehir, çay vb. yerlerden birine öğretmeninizle birlikte gezi düzenleyiniz.” Ne güzel. Umarım Biyoloji Öğretmenleri tatbik ederler bunu.

172. sayfasında ise, yine aynı başlık altında güzel ve çok faydalı bir etkinlik daha tavsiye ediliyor. Etkinliğin adı: Canlı yem üretimi. Böylelikle çocuklar bir böceğin gelişim evrelerine rahatlıkla şahit olabilecekler. Elbette bu da öğretmenleri tarafından tatbik edilirse. Önerilen tür ise Tenebrio molitor, yani Un Kurdu. Ulaşılabilmesi çok kolay bir kültür hayvanı. Benden isterse bir meslektaşım, ben bile yollayabilirim kendisine.

Toplumun her yaş grubu ve seviyesindeki insanlarımıza Biyolojiyi sevdirebilmek adına uğraş vermek her şerefli biyoloğun görevi ve borcudur. Bu borç hem toplumumuza, hem de doğa ve insanlığa karşıdır. Bu doğrultuda umarım ülkemizde görev yapan biyoloji öğretmenleri (bölümlerdeki akademisyenlerin çoğundan geçtim), genç beyinlere biyolojinin, hayatın bizatihi kendisi olduğunu belleterek sevdirir ve biyolojiyi üniversite sınavlarında 18. tercih (son tercih; bizim zamanımızda öyleydi genelde) olmak kaderinden kurtarırlar.

“Ortaöğretim Biyoloji 9” üzerine 2 yorum

  1. İlk tercihi Biyoloji olan biri olarak bir okulda karşılaştığım bir de dershanede karşılaştığım (hatta bugünkü tercihlerimin öncüsü olan) iki biyoloji öğretmenin hariç geri kalan o kadar biyoloji öğretmenimden hiç birinden razı değilim.

    Biyoloji öğretmenlerinin akademisyenlerden bu kadar uzak olmasına anlam veremiyorum. Aynı şekilde akademisyenlerin elinden çıkan Ulusal Biyoloji Kongresi’nin de bu denli eğitimcileri yok sayan tavrını mantıksız buluyorum. Kolaya kaçmak olmaz. Araştırma yapıp özet gönderen öğretmen yok demek kolay. Daha bir yıl önce mezun olmuş öğretmenin kendi elinden çıktığını unutup ahkam kesmek daha kolay.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir