Omurgasız Hayvanlar Forumu

Değerli ziyaretçimiz; Araknoloji Derneği internet sitesi, Omurgasız Hayvanlar Forumu ülkemizde Omurgasız Hayvanlarla bir şekilde ilgilenen hemen her kesimden insanımız için bilgi ve görüş alışverişi platformudur. Derneğimizin bu forumu oluşturmaktaki temel amacı; halk ile konunun uzmanı biyolog, veteriner hekim, ziraat mühendisi, orman mühendisi v.d. akademisyen ve uzmanları bir araya getirmektir.

Yaklaşık bir yıl evvel (8. Nisan. 2007) yukarıda belirttiğim niyetle dernek sitesi bünyesinde tema olarak sadece Omurgasız Hayvanlar‘ı konu alan bir forum kurdum. Epey emek sarfettiğimi zannediyorum bu foruma. Maksadım özellikle öğrenci arkadaşlar için temel bir başvuru kaynağı oluşturabilmekti. Elbette akademisyenler için de bir tartışma platformu olacaktı bu forum.

Lakin bu işler iyi niyetlerle yürümüyor. Zaman içerisinde ilgi gittikçe azaldı, azaldı ve sitenin günlük ziyaretçi sayısı hemen hemen sıfıra düştü. Ocak 29’da, bu forum vasıtasıyla tanıdığım veteriner hekim değerli bir hocam şöyle yazdı;

Merhabalar,
Uzun bir aradan sonra sevgili foruma ancak dönebildim. Gerçi aslında anlatmak istediklerimi bu kısıma yazmalı mıyım bilmiyorum? Benimki biraz da sitem, iğneyi kendine batırma, genel anlamda bir öz eleştiri diyebilirim. Ne yazık ki bu arada foruma katılımın çok fazla olmadığını görmekteyim. Bilim insanlarına, omurgasız hayvanlar ile ilgilenenlere oldukça yararlı olabilcek böylesine faydalı bir foruma katılım ne yazık ki çok fazla değil. Halbuki paylaşımlar ile bilgi ve kültürümüzü zenginleştirebilecek bir forum oluşturmak bizim elimizde. Tabii ki bu bir zaman meselesi, umarım ileriki zamanlarda araknoloji forumu daha da zenginleşecek. Bilgi paylaşıldıkça güzeldir. Birikim zamanla ve çaba ile oluşan bir olgudur. İnsanlara bilimi sevdirmek biz araştırmacıların elindedir. İnsanlar bilgiye açtır, onları okuma ve araştırmaya teşvik etmek için elimizden geleni yapmalıyız. Bilgi yüklü değerli hazineyi oluşturmak bizim elimizdedir. Memleketimizde oldukça fazla sayıda omurgasız hayvan türü vardır. Ülkemizde bulunan omurgasız hayvan türleri hakkında çeşitli çalışmalar, projeler yapılabilir. Bu konuda biz araştırıcılara oldukça büyük sorumluluklar düşmektedir. Bence bir an önce düşünce tembelliğinden kurtulup yeni projeler, yeni fikirler üretmeliyiz. Unutmayalım, bilgi tek başına elde edilebilir ama uzmanlık ve tecrübe için paylaşım şarttır.

Hocamın bu feryadı da bir işe yaramadı. Zira toplum olarak bilgiyi üretmek bize çok uzaktı. Ve nihayetinde dün ani ancak kesin bir kararla sitenin kapısına kilidi vurdum.

“Omurgasız Hayvanlar Forumu” üzerine 5 yorum

 1. Selamlar,
  Forumu kapatma kararınıza üzüldüm. Açıkçası ben de alanım olmamasına rağmen foruma üye olmuştum, en azından paylaşılan bilgilerden yararlanırım diye. Emek harcadığınız bir şeyin ilgisizlikle “ödüllendirilmesinin” ne demek olduğunu çok iyi bilirim.

  Açıkçası bilgi bakımından zenginleştirmek adına yapabileceğim pek bir şey olamazdı ama gene de bu ilgisizlikte benim de payım olduğunu hissettim nedense. Bu alanlarda yapılan bazı şeylerin hakettiği yerlere biraz zor ulaştığını siz eminim benden daha iyi biliyorsunuz. Bu yüzden her ne olursa olsun bence forumu tekrar açmalısınız, takdir sizin tabi ki. En azından ilgili olanlar bu forumun boş durmasından rahatsızlık duyarlar belki.

  Derneğinizin bilimsel bir dergi hazırlığı var ve bu da Türkiye’de bir ilk olacak. BU çok güzel bir şey. Ancak bilimin “halka” DOĞRU bir şekilde ulaşması bakımından bilimsel değeri olan bir dernek bünyesinde böyle bir forumun varlığını sürdürmesini de ayrıca gerekli görüyorum.

  Saygılar

  Naşit İĞCİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir