İlla Edep

Muhterem zatın o demeci zaten uzun süredir büyük sıkıntılar yaşayan Biyoloji bölümlerinin bir anlamda sonunu hazırladı.

23 Ağustos 2011 tarihinde ulusal basına yansıyan demecinde, şöyle buyuruyordu hazret;

Bu incelemelerde biyoloji, fizik ve kimya gibi temel bilimlerle ilgili bölümlere fazla talep olmadığını belirten ….., bunun yanı sıra bazı ön lisans programlarının da boş kaldığını kaydetti. …., “Bunlarla ilgili derhal kararlar alacağız. Eğer talep görmüyorsa bundan sonra ek kontenjanlarımızda kontenjan vermeyeceğiz. Sıfır öğrenci alan bölümler var. Artık onlara ek kontenjan vermenin bir anlamı yok çünkü öğrencileri cezbetmiyor” diye konuştu.

…., sözlerini şöyle sürdürdü: “Fizik, kimya, biyoloji gibi bölümlerin yanı sıra meslek yüksekokullarında bazı bölümler var ki; mesela Su Ürünleri ile ilgili bölümler maalesef öğrencileri çekememiş, biz bunları açmamaya, açtıklarımızı da bir şekilde birleştirmeye çalışacağız. Mesela bir merkez okul bulacağız. Böylece küçük küçük, dolmayan bölümleri ortadan kaldıracağız ki bir sinerji yaratalım. Bu bir kapatma değil ama başka yere nakletme, birleştirme olacak.”

Bundan sonra ne mi oldu? Örneğin geçtiğimiz yıl bazı köklülerin haricinde Biyoloji bölümlerinin çoğu sıfır öğrenci aldı. Bir çoğu kapandı ya da kapanma tehlikesi ile karşı karşıya. Ve bir anda ülkemde mantar misali alt yapısı var mı yok mu, öğretim üyeleri yeterli mi yetersiz mi, ihtiyaç nedir, ne değildir vs. bakılmaksızın Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümleri peydahlanmaya başladı.

Konu hakkında gerekli çalışmaları mesleki derneklerimizin fedakar yöneticileri zaten yapıyorlar fakat ben bana batan, beni fazlasıyla rahatsız eden bir konuyu dile getirmek ve bazı tamahkar meslektaşlarımıza kısa ve öz bir şekilde tepkimi ifade etmek istiyorum.

Biyoteknoloji ya da Moleküler Biyoloji ile uzaktan yakından alakası bulunmayan ancak sırf ders ücreti kaygısı ile bu bölümlere kapağı atanlar Allah sizi bildiği gibi yapsın. Taptuklardan Yunus’un dediği gibi: “İlim meclislerinde aradım, kıldım talep, İlim geride kaldı, illa edeb, illa edeb…”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir