Mihail Saakaşvili

Mihail Saakaşvili

Neticede bir ülkenin, bir ulusun lideridir düşüncesiyle Gürcistan devlet başkanı sayın Mihail Saakaşvili’nin kravatını somururkenki fotoğrafını kullanmaya imtina ettim sayfamda.

Konuya gelelim. Efendim, geçtiğimiz günlerde ulusal basına şöyle bir haber yansıdı; “Saakaşvili kendini Atatürk’e benzetti!”. Buyrun devamı;

Gürcü lider Ruslar’a karşı sonuna kadar direnmekte kararlı ve Kurtuluş Savaşı’nı örnek gösterdi. Mihail Saakaşvili, geçen ay Kafkaslarda yaşanan savaşı Kanal D’den Benan Kepsutlu ya değerlendirdi. Saakşavili, Rusya’nın son hamlesi olan Güney Osetya ve Abhazya’yı tanıma kararını asla kabul etmeyeceklerini ve ayrılıkçı bölgelerin Gürcistan’ın parçası olduğunu tekrarladı. Gürcü lider, Gürcistan’ın şu anki durumuyla 1’inci Dünya Savaşı ardından işgal altında kalan Türkiye arasında benzerlik kurdu.
Saakaşvili, “Abhazya ve Güney Osetya bağımsız değil, Rusya tarafından işgal altında. Eğer bir başka ülke sizin topraklarınıza gelip işgal etse, tıpkı Türkiye’nin başına daha önce geldiği gibi, ne yapardınız? Biliyorum ki Mustafa Kemal Atatürk onlarla mücadele etti. Şu anda Gürcistan’ın başına gelen de bu. Atatürk hiçbir zaman Turkiyeyi terketmedi, ben de hiç bir zaman Gürcistan’ı terketmeyecegim” dedi. Kaynak…

Sayın Saakaşvili neticede bir hukukçu, ulu önder gibi asker değil. Dahası kurmay değil.  Dâhi bir kişilik hiç değil. Hayatı savaş alanlarında geçmemiş. Bu nedenle çelik kadar sağlam sinirlerinin olmamasını; örneğin en ufak bir saldırıda yerlerde sürünmesi ve kravatını somurmasını, bir insan olarak ben son derece doğal karşılıyorum. Ki zaten kendisi de, bu insani özellikleriyle bir bağ kurmamış ulu önder arasında.

Keşke kursaydı! O vakit haydi canım deyip geçer, erkeklik kompleksidir derdim kendi kendime. Lakin, Gürcistan’ın şu anki durumuyla işgal Türkiyesi arasında benzerlik kurar ve bir önder olarak kendini ulu önder ile kıyaslamaya kalkarsan işte o zaman işler değişir ve sana tek kelime ile; “Mustafa Kemal Atatürk hayatı boyunca hiç kimsenin maşası, kulu olmadı ey Mihail Saakaşvili” diye hak ettiğin cevabı verirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir