Kuş Yiyen Örümcekler

Nephila pilipes

Yaklaşık bir ay evvel, basında “Kuş Yiyen Örümcekler” başlığıyla bir haber yayınladı. Haberin içeriği; Avustralya’da, ağına takılan kuşu yiyen bir örümceğin fotoğrafı ile alakalıydı. Her zaman olduğu gibi, bilhassa omurgasız hayvanlar konusunda cehalet kusan basınımız haberi bir korku filmine aitmişcesine dehşet senaryosu haline getirip servis ettiler halkımıza. Başlığa bakar mısınız? “Kuş Yiyen Canavar Örümcek”.

Efendim, haberde geçen örümcek Nephilidae familyasından Nephila pilipes türüne aittir. İlk kez 1793 senesinde Danimarka’lı doğa bilimci Johan Christian Fabricius tarafından tanımlanmıştır. Japonya, Çin, Tayvan, Singapur, Myammar, Sri Lanka, Hindistan, Papua Yeni Gine ve Avustralya’da dağılım gösteren bu tür, Golden Orb-Web Spider (Altın Küre-Ağ Örümceği) ya da Giant Wood Spider (Dev Orman Örümceği) adıyla da tanınır. Habitat olarak genellikle ormanlık alanları tercih eden Nephila pilipes in erkek ve dişi bireyleri arasındaki boy farkı dikkat çekicidir. Dişiler 30-60 mm. boyunda olabilirlerken, erkekler ise en fazla 5-6 mm. boyundadırlar. Biz bu olaya Biyolojide “Eşeysel Dimorfizm” diyoruz. Yani erkek ve dişi arasındaki yapısal farklılıklar.

Nephila pilipes e “Dev Orman Örümceği” denmesinin sebebi büyük olasılıkla, en fazla 60 mm. olabilen gövde boyundan ziyade, 200 mm. civarına ulaşabilen bacaklar arası mesafedir. Sinekler, kelebekler, kınkanatlılar başlıca menülerini oluşturur. Ağlarına takılı kalan bilhassa iri boylu kınkanatlı artıklarını yemeye gelen  kuşları da avladıkları bilinmektedir.

Dişiler son derece kuvvetli ve geniş ağ örerler. Avustralya’nın, Queensland eyaletindeki Dunk adasında yaşamış olan İngiliz doğa bilimci “Edmund James Bankfield” 1918 senesinde kaleme aldığı “My Tropic Days” adlı eserinde, bazı yerel balıkçıların Nephila pilipes in ağını kullanarak balık avladıklarını rapor etmiştir.

Son olarak, örümceklerin ağlarına takılan bir kuşu yemesinin (kaldı ki o kuş minik bir kuş, Deve Kuşu ya da Albatros değil) onları canavar yapmayacağını vurgulamak isterim.

“Kuş Yiyen Örümcekler” üzerine 2 yorum

  1. onlar sadece besleniyorlar.. yaşamak için.. yani bizim tavuk, balık yememizden farkı olabilir mi? istediğimiz kadar yüksek teknoloji geliştirelim, biz insanların cahilliği bitmezmiş gibi geliyor böyle anlarda.. ve böyle anlar öyle çok ki.. çoğala çoğala yer bırakmıyoruz güzelim hayvanlara.. zeka dolu üstün yaratık bizler, şaşırtıyor olmalıyız hayvanları bencilliğimiz, açgözlülüğümüz ve hırsımızla…

  2. çok haklısın abicim güzel konuşmussun çok zeki ve başarılı olduğumuzu sanıyoruz ama bi okadarda cahil ve bilgisiziz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir