Kültürümüzde Araknid (Örümcekgiller) Motifleri

Havaların ısınıp, baharın gelmesi ve doğanın uyanmasıyla birlikte bazı sessiz dostlarımızla daha sık karşılaşmaya başlayacağız. Eklembacaklılar filumunun, Araknida (Örümceğimsiler) sınıfı mensubu örümcekler, akrepler ve böğülerde bunlardan bazıları.

Gazetelerde manşetler göreceğiz, “Et Yiyen Canavarlar”, “Öldüren Örümcekler”, “Örümcek Korkusu”, “Dünya’nın En Zehirli Akrepleri Türkiye’de” gibi. Oysa bu canlılar milyonlarca yıldır Anadolu topraklarında varlar. İspatı yukarıda; güzel Anadolunun, güzel insanları yüzlerce yıl boyunca kilimlerine nakşetti onları. Örümceğimsiler korkulacak canlılar değil, sadece bazı türleri temkinle yaklaşılacak canlılardır ve ekosistemimizin olmazsa olmazlarındandırlar. Onları hedef haline getirmek, bindiğimiz dalı kesmek olur.

“Kültürümüzde Araknid (Örümcekgiller) Motifleri” üzerine bir yorum

  1. evet haklısınız. türkiyede genelde bu tip hayvanlara kötü, çirkin, zehirli gözüyle bakılıyor. ben 2 senedir hayvanlarla uğraşıyorum. yaşım 17 ama gerçekden çok ilgiliyimdir. 15 tane tarantulaya 6-7 ay evimde misafır ettim. hiç bir sorun yaşamadım ve türkiyedeki örümcekler ve böceklerle de epeydir uğraşıyorum ama amatörce tabi. bi böcek koleksiyonum da var :). kimi örümcekden yavruda almıştım. ama dogan yavruları direk doğasına saldım. ve birde atypus affinus cinsi bi örümcek yakalamıştım. sanırım nadır bir turmuş kotu bi şekılde ölmüştü. bi kaç kaza geçridim. ama tecrube oldu.
    bırde etrafımdakileri bilgilendirme çabasındayım bu aralar bazı kişler çok zarasız bir böceği yada örümcegi çok zararlıymış gozuyle bakıyor. ben edındıgım bilgiler dogrultusunda zararsız oldukları anlattım. inşallah yararlı olmuşumdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir