Köpek Dışkısı Sorunu

Evlerini bir kedi ve köpekle paylaşan bir aile olarak; yaşadığımız muhitteki diğer insanların gezdirmeye çıkarttıklarında köpeklerinin dışkılarını toplamamalarını oldum olası yadırgamışızdır. Hele hele iri ırk köpeklerini dışkıları hem görsel açıdan, hemde çevre sağlığı açısından rahatsız edici. Bu konuda ne yazık ki insanlarımız kadar belediyelerimiz de duyarsızlar; umarsızlar.

Oysa bugün okuduğum bir haberde bakın İsrailler köpek dışkısı sorununu nasıl çözmüşler. Son derece mantıklı ve kesin bir çözüm bence.

“Tel Aviv’de köpek sahipleri köpeklerinden DNA alınması için mecbur tutuldular. Sokaklardaki köpek dışkısı sorununu önlemek için; köpek sahipleri köpeklerinin DNA sını aldırmak zorunda. Böylelikle sokakta bulunan bir dışkının hangi köpeğe ait olduğu tespit edilebilecek ve sahibi cezalandırılacak.”

Elbette ilkokul çağına gelene kadar çocukların nüfus kayıtlarının yapılmadığı; dahası yine belediyelerin duyarsız ve umarsızlıklarından dolayı hâlâ sokak köpeği ve kuduz sorunları olan bir ülkede böylesi bir uygulamayı beklemek zor. Ama fikir verici, bu yüzden de paylaşmaya değer.

“Köpek Dışkısı Sorunu” üzerine 4 yorum

  1. arkadaşım sen herhalde kendi tuvaletini yaparken de miden kaldırmıyor…pis dediğin şeyden sende 3-4 kat daha fazla çıkıyor hemde seninki denize doğru atılmak üzere kanalizasuyona gittiği halde.. bundan 100 yıl evvel senin ne çekecek bir sifonun ne oturacak bir klozetin olmadığını da unutma…

  2. köpek dışkısının insandan farklı olarak kist hidatik hastalığı bulaşma riski vardır.
    yemeniz de gerekmez, kuruyup havaya karışmış kistler solunum yolu ile vucuda yerleşir
    bir köpeğin dışkısı teorik olarak binlerce insanı enfekte edecek miktarda kist içerir

  3. hiç bir insan bizim köpeğimizin dışkısını görmek zorunda değil bşr poşet alıp eğilip almak zor gelmemeli bizlere

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir