Kazların Babası; Konrad Lorenz (1903-1989)

Konrad Lorenz (1903-1989)

Davranış Biyolojisi (Etoloji)’nin kurucusu, Avusturya’lı zoolog. Lorenz, cerrah olan babasının arzusuyla 1922 yılında Columbia Üniversitesi’nde Tıp okumak için Amerika Birleşik Devletleri’ne gönderildi. Columbia’da iki yıl kaldıktan sonra, Viyana’ya geri dönerek çalışmalarını burada sürdürdü. Bir yandan tıp okurken, diğer yandan da çok sevdiği kuşlarını gözlemeyi hiç bırakmadı. Kargalar üzerine yaptığı çalışma, zamanın en prestijli dergilerinden birinde basıldı.

II. Dünya Savaşı’nda Ruslara esir düştü ve bir süre esir kamplarında yaşadı. Savaş bitip geri döndüğünde, 1950 yılında ünlü Max-Planck Enstitüsü’nde Karşılaştırmalı Etoloji Bölümü’nü kurdu.
1973 yılında, İnsan ve Hayvan davranışlarının evrimiyle alakalı yaptığı çalışmalardan dolayı, Karl von Frisch ve Nicolaas Tinbergen ile birlikte Nobel Tıp ve Fizyoloji ödülünü paylaştı. Ağırlıklı olarak ördek ve kaz davranışlarını incelemesinden dolayı öğrencileri arasında “Kazların Babası” olarak ünlendi. Ömrünün son yıllarını doğa korumaya adadı. 27 Şubat 1989′da doğduğu şehir olan Viyana’da hayata gözlerini yumdu.

“Kazların Babası; Konrad Lorenz (1903-1989)” üzerine 2 yorum

  1. Hayatını hayvanlara adamış gerçek bir insan=Konrad Lorenz. Küçükken “Nils Holgerson’un Yolculuğu” adlı hikayeyi dinlediğinden beri yaban kazlarına hayran olmuştur. Kazlarla bu kadar ilgilenmesinin bir başka nedeni ise kazların aile yaşantısının insanlarınkine benzemesiydi. Yumurtadan yeni çıkan yavru bir kaz ilk gördüğü ve temas kurduğu canlıyı belli bir süre için annesi olarak kabul eder. Yaptığı çalışmalar zooloji alanında çığır açtı ve insanların ilgisini hayvanlar alemine çekmeyi başardı. Bugün kedi ve köpek bakımıyla ilgili tüm sıradan sayılan temel bilgiler bile onun eseridir. Adı her ne kadar unutulmaya yüz tutsa da onu bugün saygıyla anıyoruz ve kalbimizde yaşatıyoruz…

  2. Ah o eski hikayeler, çocukluğumuzda izlediğimiz güzeller güzeli çizgi filmler. Hayal dünyamızı süsleyen, zenginleştiren… Gelecek yaşantımızın şekillenmesine sebep olan düş ziyafetleri….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir