Kıbrısta Olası Çevre Katliamı

Kıyı Kumulları doğadaki en hassas ekosistem tiplerinden bir tanesidir. Konunun uzmanı Prof. Dr. Turhan Uslu hocamız kumul ekosistemlerindeki mevcut habitat çeşitliliğini şu şekilde izah etmektedir; “Kıyı kumul ekosistemi kendi içinde bir çok habitata (ortam) sahiptir. Bunlar: Plaj kuşağı, Hareketli kumul kuşağı, Sabit kumul kuşağı, Depresyonlar (Tuzlu su ve Tatlı su çöküntüleri), Kum çayırlığı kuşağı, Kıyı makisi kuşağı ve Kıyı ormanı kuşağı. Kumulların yok edilmesi demek ülkedeki bu habitat çeşitliliğinin azaltılması anlamına gelmektedir” (bakınız).

Bir Antalya’lı olarak Lara’daki o güzelim kıyı kumullarının turizm ve sanat (kumdan heykeller) bahaneleriyle yıllar boyunca katledilişlerine bizzat şahit oldum. Şimdilerde ise tehlike çanları yavru vatan Kıbrıs’ın Karpaz Yarımadasında yer alan Altın Kumsal için çalıyor. Ki aslen Kıbrıs’lı olan hocamız, ağabeyimiz Prof. Dr. Bayram Göçmen beyin ifadesi ile Karpaz yarımadası yakın bir geçmişte “Özel Çevre Koruma Alanı” ilan edildi ve yöredeki kumullar, bitki örtüsü ve yaşayan tüm canlılar yaşam alanlarıyla birlikte koruma altına alındı. Bununla beraber 2013 içerisinde Karpaz yarımadasının cennetten çalma Altın Kumsal ında “Silk Route” isimli bir müzik festivali düzenlenmesi kararı alınmıştır.

Silk Route Müzik Festivali resmi ağ sayfasında (bakınız), Altın Kumsal “el değmemiş güzellik” olarak betimlenmekte ve bir kaç gün sürecek festival süresince Altın Kumsal ı 50000 ila 80000 kişinin ziyaret etmesinin beklendiğinden bahsedilmektedir. Böylesi hassas bir ekosistemin, böylesi bir insan yoğunluğunu kaldıramayacağını anlamak için doğa bilimci olmaya lüzum yoktur. Silk Route Müzik Festivali şayet Altın Kumsalda düzenlenecek olursa, alanda geri dönüşümü imkansız  tahribata yol açacaktır.

Şu an ağda Bayram Göçmen hocamızın ön ayak olduğu “Altın Kumsaldaki Silk Route Festivali’ne Hayır!” başlıklı bir imza kampanyası sürmekte (buradan). Desteklemek doğa sever demeyeceğim her aklı başında insanın boynunun borcu. Umarım KKTC yöneticileri Antalya-Lara ve Türkiye’deki diğer bir çok kötü örneği dikkate alıp festival yeri olarak organizatörlere bir başka alan gösterirler ve böylesine kıymetli bir kumul ekosisteminin katline vesile olmazlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir