Kene İstilası

Kırım Kongo Hemorajik Ateşi

Anadolu Ajansı tarafından 17. Mart.2008 tarihinde geçilen bir haber. Haberin konusu keneler. Buyrun okuyun.

LONDRA -AA- İngiltere’de yaz aylarından itibaren ülkeyi etkisi altına alacak kene istilâsı için uyarıda bulunuldu. Öldürücü virüs saçan canlının bütün Avrupa’yı istilâ ettiğine dikkat çeken yetkililer, geçen yılın yaz ayları boyunca 27 Avrupa ülkesinin öldürücü kenelerle mücadele ettiğini, iki yıl öncesine kadar sadece 16 Avrupa ülkesinde görüldüğünü, yayılmanın hızlandığını bildirdi.

Giderek artan ve mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıkların kenelerin yayılmasında etkili olduğunu da belirten yetkililer, İngiltere’nin özellikle tehlike arz eden 9 bölgesini de açıkladı ve bu bölgelerde yaşayanları dikkatli olmaya çağırdı. Kenenin ısırmasıyla kana karışan virüsün beyni etkilediği, hastanın halisünasyonlar görmesine ve hatta felç geçirmesine yol açabildiğine dikkat çeken yetkililer, sadece geçen yıl Avrupa hastanelerinde 13 bin kene ısırması vakasının kayıt altına alındığını, bunun da 2006 yılına göre yüzde 30’luk artışa işaret ettiğini bildirdi.
Kamp yapanlar, dağcılar ve yürüyüş sporu yapanların yüksek risk grubunu oluşturduğu uyarısı da yapılırken, “Hatta parkta kısa yürüyüş ya da bahçede oturulurken bile hastalık bulaştıran bir kene tarafından ısırılmanız mümkün” denildi. Kenenin en büyük tehlike arz ettiği Avrupa ülkeleri olarak da Fransa, Almanya, İtalya, Yunanistan ile Doğu Avrupa’daki pek çok turistik kent sayıldı.

~~~~~~~~~~~~

Malum bahar ülkemde güzel yüzünü göstermeye başladı. E baharın sonrası yaz. Doğa uyanıyor. Börtü böcek canlanıyor. Vesileyle ülkemin medyasına da gün doğuyor. Çok yakında diyeceğim ama yukarıda görüldüğü üzere şimdiden başladı kene haberleri. Bir kaç hafta sonra da et yiyen canavar muhabbetlerini duyarız.

Bence medya haber yapmayı bilmeli. Haber sunduğu halkın hassas noktalarını tayin edebilmeli. Bilmediği konularda ahkam kesmezden evvel, işin erbabına danışmalı. Bu zulüm olmamalı onlar için. Ama nerede…

Onlar böylesi haberler yaptığı müddetçe, bu işten karlı çıkanlar sadece insektisid (böcek öldürücü ilaç) satıcıları olacaktır. Zira bu halk keneden korunmak için pikniğe giderken bile yanında ilaç götürecek; bağını, bahçesini, yazlığını kene korkusuna böcek ilacıyla yıkayacaktır. Ölen sırf keneler olsa neyse, yararlı bir çok böcek de telef olacak, bundan zararlı çıkansa insanlık olacaktır.

Yazık….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir