Karl Friedrich Burdach

Karl Friedrich Burdach

Karl Friedrich Burdach (1776–1847)

Değerli meslektaşlarım, yaşantımızda önemli bir yere sahip olan ve hatta bazılarımızın yaşam sebebi olan ”Biyoloji” nin isim babası yukarıda resmini görmüş olduğunuz büyük Alman fizyolog Karl Friedrich Burdach‘tır.
1776 yılında Leipzig’de doğan Burdach, 1847 yılında Königsberg şehrinde hayata gözlerini yummuştur. Karl, ölümüne kadar Leipzig’de pratisyen hekim olarak çalışan Daniel Christian Burdach’ın tek erkek evladıdır.

1797 yılında Leipzig’de tıp eğitimini tamamlayan Karl, daha ileri seviyede eğitim alabilmek için Viyana’ya gitmişse de 23 yaşına geldiğinde Leipzig’e geri dönmüş ve 1799-1811 yılları arasında Leipzig Üniversitesinde okutman olarak çalışmıştır. İşte bu dönemde Burdach; İnsan morfolojisi, fizyolojisi ve psikolojisini tanımlamak için ”Biyoloji” terimini kullanmıştır.
Leipzig’de geçirdiği başarısız yılların ardından Burdach, 1811 yılında Estonya’nın ”Dorpat” şehrindeki (Şu an ki ismi ”Tartu”) bir fakülteye ”Anatomi ve Fizyoloji” bölüm başkanı olarak tayin olmuştur. Burada görev yaptığı yıllar esnasında, dişi üreme hücresi (Ovum) ile notokorda’nın kaşifi ve karşılaştırmalı anatomi ile embriyoloji bilim dallarının kurucusu ”Karl Ernst Ritter von Baer (1792-1876)” in bilimsel ve düşünsel gelişiminde önemli izler bırakmıştır. Burdach, Dorpat’da geçirdiği yıllar esnasında özellikle embriyolojiye yoğunlaşmıştır.
1814 yılında Königsberg’e Anatomi profesörü olarak davet edilen Burdach, burada ”Anatomi Enstitüsünü” kurmuş ve 1826 yılına kadar, bu enstitünün müdürlüğünü yapmıştır. Bu esnada Burdach beynin merkezinde yer alan ”Cingulate Gyrus” u tanımlamıştır. Burdach’ın bilime olan en önemli katkısı ise Die Physiologie als Erfahrungswissenschaft (Deneysel bir bilimdalı olarak Fizyoloji) adlı elkitapçığı tarzında hazırladığı eseridir.

Kaynak: J.M.S. Pearce (2006), ”Burdachs Column”. Neurologist, Department of Neurology, Hull Royal Infirmary, Hull , UK.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir