Kaçak Avcılık Yaban Keçilerini Yok Ediyor

Türkiye’de 30 bin dolayında olan yaban keçisi nüfusunun, koruma görevlisi sayısının yetersiz kalması ve bunun sonucunda usulsüz avlanmadaki artış nedeniyle tehlike altında olduğu bildirildi. Orman Mühendisleri Odası Doğu Akdeniz Şube Başkanı Selami Tece, Türkiye’de av ve yaban hayatının geleceğinin, yaban hayatı ve doğanın özenle korunmasına bağlı olduğunu söyledi. Türkiye’nin yaban hayatı açısından birçok ülkeye oranla hala iyi konumda bulunduğunu belirten Tece, ancak son yıllarda bu özelliğini hızla yitirmeye başladığını ifade etti.

Bu durumun, hızlı nüfus artışı, sanayi ve konut alanlarına yanlış yer seçimi, sulak alanların kurutulması, hatalı tarım uygulamaları, gübre ve tarım ilaçları kullanımının bilinçsizce artması gibi yaşama ortamlarına yönelik olumsuz etkinliklerden kaynaklandığını belirten Tece, “Bazı av hayvanı türlerinde ve bazı yörelerde yaban hayatının karşılaştığı olumsuzlukların en önemlisi ise usulsüz avcılık” dedi. Tece, yaban keçisi, geyik, alageyik, tarım yapılmayan alanlarda kınalı keklik ve bağırtlak popülasyonundaki azalmaların tümüyle usulsüz avcılığın sonucu olduğunu söyledi. Usulsüz avcılık ile 1980’li yıllarda sayıları bir hayli azalan yaban keçilerinin 1990 yılından sonra devletin ciddi çabaları sonucunda korumaya alındığını anımsatan Tece, denetimlerin özenle yapıldığı yörelerde popülasyonda kısa sürede önemli artışlar sağlandığını bildirdi.

Envanter çalışmalarına göre Türkiye genelinde 30 bin civarında yaban keçisi bulunduğunun tespit edildiğini belirten Tece, “Bu da göstermektedir ki koruma; kurallara uyulmasının sağlanması ve uymayanlarla mücadele, ülkemizde av ve yaban hayatının sürdürülebilir şekilde devamı ve av hayvanı popülasyonun avlanabilir düzeyde tutulmasının başlıca koşullarından biridir” diye konuştu. Tece, Çevre ve Orman bakanlıklarının yeniden yapılanmasının getirdiği sıkıntılar nedeniyle de av ve yaban hayatı koruma ve denetimlerinde aksaklıklar ortaya çıktığını söyledi. Resmi kayıtlara göre 2003 yılında kontrol edilen avcı sayısı 30 bin iken, bu rakamın 2007 yılında 7 bine düştüğünü belirten Tece, şöyle konuştu: “Yaban keçilerinin bulundukları bazı yaban hayatı koruma ve geliştirme sahalarında zaman zaman kaçak avlanma olaylarıyla karşılaşılabiliyor. Usulsüz şekilde av yaptıkları belirlenen kişiler, görevliler tarafından yapılan işlem kapsamında cezalandırılıyor. Özellikle avcılığının yoğun olduğu ekim ayında yaban hayatı koruma ve geliştirme sahalarında koruma sayısının yetersiz olması usulsüz avlananların iştahını kabartıyor. Bu nedenle mevcut koruma sayısının belirli dönemlerde artırılması gerekir.”

Mevcut sahalara yeterli sayıda koruma görevlisi istihdamı sağlanamıyorsa, civardaki köy tüzel kişiliklerinin devreye sokulmasıyla çözüm üretilebileceğini vurgulayan Tece, bunun orman köylüleri için önümüzdeki yıllarda hem istihdam ve hem de özellikle nesli tükenmekte olan türler açısından işlevsel bir uygulama olacağını kaydetti.

Kaynak: Yeni Alanya

“Kaçak Avcılık Yaban Keçilerini Yok Ediyor” üzerine bir yorum

  1. evet gerekli koruma yok bende dogu akdenizliyim ve istanbulda yaşayorum memlekete gittigimde bi şeye şait oldum köyden bi kaç kişi av gitmilerdi ve bana avladıkları hayvanları gösterdiler ben görünce o hayvanları icim açıdı daha yavru oglakları bile vurmuşlardı yazık çok çanım sıkıldı ama yapacak bişey yoktu artık buna bi dur diyelim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir