Insel Prinkipo

Bencileyin faunistik araştırmalar yapan bir çok Türk zooloğun ortak derdidir, eski yer (lokalite) isimleri. Zira, özellikle Cumhuriyet öncesinde ülkemize gelen araştırmacıların çoğu, yer isimlerinin ya Fransızca telaffuzlarını ya da Yunanca isimlerini vermişlerdir. Örneğin; “İzmir” ismine imkanı yok rastlayamazsınız. Mutlaka Smyrna olarak geçer. Uludağ; Olympus Bithynicus‘dur. İşte bunların içerisinde, beni en çok zorlayanlarından bir tanesi; Insel Prinkipo.

Insel Prinkipo

Nosek; “Araneiden, Opilionen und Chernetiden. In Penther, A. und E. Zederbauer, Ergebnisse einer naturwissenschaftlichen Reise zum Erdschias-Dagh (Kleinasien). Ann. naturh. Hofmus. Wien, 20: 114-154.” adlı meşhur çalışmasında verir lokalite kaydı olarak, Insel Prinkipo‘yu. Kendisinin, 20. yüzyıl başlarında ülkemize gerçekleştirdiği araştırma gezisi, araknolojik açıdan son derece önemlidir. Değerli araknolog; bu gezisi esnasında İstanbul’dan, Kayseri’ye kadar dolaşmış ve Anadolu’dan çok sayıda araknid (Arachnida) türü tanımlamıştır. Nosek’in örnekleme yaptığı yerlerden bir tanesi de Insel Prinkipo‘dur. Zira çok sayıda örümcek kaydı vermiştir buradan. İyi ama neresidir, Insel Prinkipo?

“Insel Prinkipo” şimdiki adıyla İstanbul adalarının en büyüğü olan “Büyükada” nın ta kendisidir. Prinkipo, Yunanca “büyük” demektir. Bir dönem Troçki’nin de sürgün olarak yaşadığı Büyükada’nın yüzölçümü 5.4 kilometrekare olup, Maltepe sahiline olan uzaklığı ise 2300 metredir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir