İnsan Yüzlü Örümcek Gerçeği

Dün gece geç saatlerde, ülkemin önde gelen portallarından bir tanesinde, bir haber dikkatimi çekti. Haberin başlığı şöyleydi: İnsan Yüzlü Örümcek Şaşırttı. Meraklanıp, haberi okudum. Özetle şunlar yazıyordu: Bodrum’da bir hanım, evinin bahçesinde bir örümcek buluyor. Örümceği inceleyince vücudunda bir bölgenin insan suratına benzediğini görüyor. Hatta eşi “uzaylı bu” tespitinde bulunuyor. Hanımın evi ziyaretçi akınına uğruyor. Hanımefendi yaptığı araştırmalar sonrasında, sakladıkları örümceğin bir benzerine daha evvel Malatya ve Manisa’da rastlanıldığını öğreniyor ve “üçüncüsünü bulduklarına” hükmediyor. Ayrıca hanımefendi örümceğe yemesi için maydonoz veriyor ve örümcek maydonozu yiyor. Sonrasında örümceğin rengi yeşile dönüşüyor.

Elbette ilk başta habere itibar etmedim. Zira itibar edilecek bir tarafı yoktu. Lakin daha sonra aynı haberin ulusal basında yer aldığını görünce (haberi yapan anladığım kadarıyla DHA’dan bir muhabir) çıldırdım. Hürriyet gibi [bakınız 1; bakınız 2] Türkiye’nin yüksek tirajlı gazetelerinden bir tanesinin ağ sayfasında böylesi saçma ve abartı bir haber ilk sayfadan nasıl yer bulabilirdi? Haberi yapan hiç mi araştırmamıştı? Bu gazetelerin editörleri yok muydu? Bu muhabirlere gazeteciliğin 5N1K kaidesi öğretilmiyor muydu? Sonra aklıma o manidar atalar sözümüz geldi; Deveye sormuşlar boynun neden eğri…..

Halkımıza “İnsan Yüzlü Örümcek” adı ile satılmak istenen örümcek (-ki Türkiye’nin en yaygın örümceklerindendir), Thomisidae (Yengeç Örümceğigiller) ailesinden, Thomisus cinsine ait bir tür (dişi). Familyanın uzmanı olmadığım ve fotoğraf üzerinden örümceklerin tür teşhisi yapılamayacağı için, örümceğin türü hakkında ahkam kesmeyeceğim. Bu cinsin ülkemizden kaydedilen iki türü bulunuyor; Thomisus citrinellus ve Thomisus onustus. Üstelik bunlardan T. onustus türüne ait ilk kayıt, 1876 senesinde İstanbul’dan İtalyan araştırmacı “Pietro Pavesi” tarafından veriliyor.

Maydonoz yiyince örümceğin renginin yeşile dönüşmesi olayına gelince (tam bir facia). Bu konuyu herhangi bir Biyoloji bölümü 1. sınıf öğrencisine danışsalardı rahatlıkla aydınlanabilirlerdi.

1. Örümcekler kesinlikle otçul değillerdir. Bazı istisnai örümcek türlerinin -zaman zaman- doğal menülerinde çiçek polenine rastlanılsa da örümcekler maydonoz yemezler.

2. Maydonozu yiyince örümceğin renginin yeşile dönüşmesi… Bu olay tıpkı Bukalemunlarda olduğu gibi ortamın rengine uyum ile alakalıdır. Thomisidae ailesi mensupları avcı örümceklerdir. Gün boyu bitkilerin üzerinde av beklerler. Bu nedenle ortam rengine uyum sağlamak (kamuflaj) hususunda son derece başarılıdırlar. Lütfen aşağıdaki resme bakınız…

Haberde “İnsan Yüzlü Örümcek” olarak anılan örümceğimiz bir Hatmi çiçeğinin üzerinde avlanmaktadır. Rengi ise Hatmi çiçeğinin rengindedir.

3. İlk bakışta “İnsan Yüzlü” hissi uyandıran desenlerin nedeni ise, biz araknologların abdomen olarak telaffuz ettiğimiz karın kısmının sırt tarafında yer alan girinti ve çıkıntılardır.

Hanımefendi haber metninde “Örümceği ne yapacağım?” diye soruyordu. Bırakın hanımefendi, Allah aşkına doğaya serbest bırakın. Abartılı haberi yapan muhabir arkadaş… İlla ki insan sıfatlı örümcek arıyorsanız buyrun buradan yakın.