İmparator Akrep

İmparator Akrep

Afrika’nın (Senegal, Kongo, Gabon) yerli akrep türlerinden olan İmparator Akrep Pandinus imperator, 20 cm. e ulaşan boyuyla Dünya’nın en uzun boylu akrebi olarak bilinse de, 23 cm. lik boyuyla bu rekor Heterometrus swammerdami ye aittir. Doğadaki yaşam süreleri hakkında net bir bilgi bulunmamakla birlikte, teraryumda bakılan bazı örneklerin sekiz yıla kadar yaşabildikleri rapor edilmiştir. Bu sürenin doğal şartlar altında kısalabileceğini düşünmek olağandır.

Doğal ortamlarında temel besinleri termitlerdir. Genellikle yuvalarını da termit yuvalarına ya da onların yakınına yaparlar. Kazıcı akreplerdir; taş ve çürümüş ağaç kütüklerinin altında kazdıkları yuvalarda da yaşadıkları rapor edilmiştir. İmparator Akrepler de, akreplerin bir çoğu gibi ürkek, çekingen ve münzevi canlılardır; yuvalarını çoğunlukla avlanmak için terk ederler. Zehirli iğneleri ve kuvvetli kıskaçlarının bulunmasına rağmen saldırgan oldukları söylenemez. Çok nadir olarak sokar ya da kıskaçlarıyla denk getirdikleri organı sıkıştırırlar. Bu olaylar da genellikle dişilerin hamile ya da bebekli oldukları döneme denk gelir.

Doğada İmparator Akrepler, bir çok canlının menüsünde yer alır. Diğer akrepler, örümcekler, parazit arı ve sinekler, kuşlar, sürüngen ve amfibiler; maymun, firavun fareleri ve çeşitli kemirgenler başlıca avcıları arasındadır.

“İmparator Akrep” üzerine 3 yorum

  1. süper bişi yani bende 20 cm diye biliyordum ama imparator akrep süper yani zehri çok güçlüdür

  2. aynen. pek zehirli bir akrep türü değil. bildigim kadarıyla akrebin boyu arttıkça zehiri azlaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir