Franz Werner

Franz Werner

Avusturyalı zoolog. 15 Ağustos 1867′de Viyana’da doğdu. 28 Şubat 1939′da, yine Viyana’da hayata gözlerini yumdu. Özellikle herpetoloji ve entomoloji alanlarında uzmanlaştı ve çalışmaları esnasında çok sayıda kurbağa, yılan, böcek ve diğer hayvan gruplarından (özellikle Arachnida) canlıyı tanımlayarak bilim dünyasına kazandırdı.

Henüz altı yaşındayken babası tarafından sürüngen ve amfibi sevgisi aşılanan Franz Werner; yaşamının ilerleyen dönemlerinde, devrinin ünlü zoologları olan George Albert Boulenger ve Oskar Boettger ile iletişim kurdu ve onlar tarafından sürüngen bilimi olan herpetolojiye yönlendirildi.

1890′da Viyana’da doktora ünvanını hak eden Werner; ertesi yıl Viyana Zooloji Enstitüsünde öğretmenliğe başladı. Aynı kurumda, 1919 senesinde kadrolu profesör oldu ve 1933′de emekli oluncaya kadar burada çalıştı. Viyana Zooloji Enstitüsünde görev yaptığı yıllarda; Viyana Doğa Tarihi Müzesinin, herpetoloji koleksiyonundan uzunca bir süre faydalanamadı. Buna sebep, dönemin müze müdürü olan Franz Steindachner’la arasında olan kişisel sorunlardır. Steindachner, 1919 senesinde ölünceye kadar Werner’in herpetoloji koleksiyonuna erişimini yasaklamıştır.

Yaşamı süresince herpetoloji alanında 550′den fazla temel esere imza atan Franz Werner; 1910′da yayınladığı Amphibian und Reptilien adlı kitabında, sürüngen ve amfibilerin teraryumlarda bakım koşullarına dair verdiği bilgilerle bu canlıların popülerleşmesine de imkan sağlamıştır. Ayrıca 1902′de yayınladığı “Die Reptilien und Amphibien von Kleinasien-Küçük Asya’nın (Türkiye) Sürüngen ve Amfibileri” adlı eseri, günümüzde bile Türk herpetologlarınca temel eserler altında değerlendirilmektedir (Budak ve Göçmen, 2008).

Kaynaklar: Abidin Budak ve Bayram Göçmen. 2008. Herpetoloji. Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Yayın No: 194. Sf. 5.

Wikipedia

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir