Ekoloji'nin Temel İlkeleri

ekolojinin_temel_ilkeleri

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA); her yıl Üniversite ders kitapları arasından seçtiği belirli sayıda kitaba ödül vermektedir. TÜBA bu yıl, Doğa, Mühendislik, Sağlık ve Sosyal Bilimler alanlarında Türkiye çapında toplam 25 ders kitabını ödüle layık görmüştür.

Bu yıl Doğa Bilimleri dalındaki ödüllerden birine; editörlüğünü, Akdeniz Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve meslektaşımız Prof. Dr. Kani Işık’ın yaptığı (ve Çeviri Kurulunda 11 farklı üniversitemizden 20 bilim insanının bulunduğu) “Ekoloji’nin Temel İlkeleri” isimli kitap layık görülmüştür. Eser, ünlü ekolog Eugene P. Odum’un “Fundamentals of Ecology” (2005) isimli kitabından çevrilmiştir.

Kitabın Türkçe baskısının önsöz kısmında şöyle demektedir: “Ünlü Ozan Veysel’in deyişindeki ‘Sadık yâr kara toprak’, ünlü ekolog Odum’un kitabında “Gezeğenimiz Yerküre” ile özdeşleşmektedir. Veysel’in sazında şiirsel bir dille betimlenen ve ‘ovada, dağda, çöllerde’ uzanan ‘uzun-ince yollar’,  ‘gül ile bülbül’ ve ‘insanoğlu ile tabiat’ arasındaki ilişkiler; Odum’un kitabında bu kez bilimsel bir dille anlatılmaktadır.”

Not: Bu yazı Prof. Dr. Nuri Yiğit hocamın bir e-postasından aynen alıntıdır. Kitabın yayıncısının ağ sayfasına gitmek için lütfen tıklayın.