Egzotik Böcekler İngiltere'yi İstila Etti

Hürriyet gazetesinde bugün tarihli bir haber. Başlığı şöyle; Egzotik Böcekler İngiltere’yi İstila Etti. Haber metni şu şekilde devam ediyor:

Bilim adamları, egzotik böcek türlerinin İngiltere’yi istila etmekte olduğunu açıkladı. Araştırmacılar, buna çeşitli ülkelerden ithal edilen gıda maddeleri ve bitkilerin yol açtığını, bu yolla ülkeye gelen değişik böcek türlerinin, İngiltere’nin giderek ısınan ikliminde hayatta kalması ve üremesinin mümkün olabildiğini bildirdi. Çevre ve Doğal Hayat çalışmalarıyla tanınan Buglife, bu tür böceklerin kendi ortamlarından kopup İngiltere’ye gelmelerinin engellenebilmesi için ithalat şartlarının yeniden düzenlenmesi gerektiğini kaydetti. Buglife Editörü Matt Shardlow, diğer ülkelerin ithalat yoluyla ülkelerine ne tür canlıların geldiği konusunda sıkı denetimler uyguladıklarını belirterek, bu tür canlıların ithalat yoluyla ülkeye girmesinin insanların malına, canına, doğal yaşama ve biyofarklılık dengesine zarar vereceği uyarısında bulundu. Çevre, Gıda ve Kırsal Kesimler Birimi sözcüsü ise İngiltere’nin doğasını istenmeyen canlılardan korumak için yeni önlemlerin alındığını savundu.

Haberde içerik itibariyle herhangi bir anormallik yok. Lakin haber içeriğini desteklemek maksatlı seçilen resimde bir gariplik var. Zira resim bir örümceğe ait. Bakınız…

Örümcekler ne zamandan beri böcek olarak kabul edilmeye başlandı? Böylesi basit hatalar basınımıza yakışmıyor. Bu kuruluşların doğa ve çevre editörleri olmalı bence.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir