Dr. Nuri Güldalı'nı Kaybettik

Dün, Bülent Erdem ağabeyden bir e-posta aldım. “Nuri Güldalı Vefat Etti” diyordu e-postasının başlığı. Devamında ise şunları yazmıştı Bülent ağabey; “MTA Jeolojik Etütler Daire Başkanlığında 1978 yılında Mağara Araştırma Biriminin kurulmasına öncülük eden Nuri Güldalı uzunca bir süredir, yakalandığı kansere yenik düşerek, geçtiğimiz cuma günü vefat etmiş ve naşı cumartesi günü kaldırılmıştır. 1941 Yılında doğan Nuri Güldalı, Yüksek Öğrenimini DTCF Fakültesinin Fiziki Coğrafya ve Jeoloji kürsüsünde yaptı. İhtisasını Almanya’da tamamladı.”

Merhum Nuri bey, aynı zamanda memleketim Alanya’da bulunan Dim Mağarasını, Alanya turizmine kazandıran ekibin içerisinde yer alır. 2003’ün sonbaharında tanışmıştık kendisiyle. Aynı tarihlerde bir kaç kez ard arda bir araya gelmiş, uzun uzun mağaracılıktan konuşmuştuk. O günlerde Dim Mağarasının omurgasılar faunası üzerine bir çalışma yürütüyorduk. Çok yardımcı olmuştu. Sonra bir daha görmek kısmet olmadı kendisini.

Bahsi geçen çalışmamızın makalesi 2008’de yayınlandı. Bir kopyasını yollamıştım, çok sevinmişti. Ben güzel bir insan, iyi bir ağabey olarak tanıdım kendisini. Allah rahmet eylesin. Mekanı cennet, ruhu şad olsun.

“Dr. Nuri Güldalı'nı Kaybettik” üzerine 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir