Curt Kosswig’in Ardından

Efsanevi Zoolog Curt Kosswig

Anma Yazısı (Obituary), ölen bir bilim adamının (hemen) ardından; mensubu olduğu bilimsel derneğin başkanı, aynı zamanda arkadaşı olan bir meslektaşı, öğrencileri vb. tarafından yazılıp, kongre ya da dergilerde sunulan kısa biyografilere denir.

Şahsen şimdiye kadar, Curt Kosswig hakkında “Parzefall, J. 1983. In Memoriam. Professor Dr mult. Curt Kosswig (30th october 1903 – 29th march 1982). MB X : 11-12.” başta olmak üzere bir çok anma yazısını okudum. Ancak yıllardır, bir Türk bilimadamı tarafından yazılıp yayınlanan ya da sunulan anma yazısına rastlayamamıştım.

Bencileyin arayış içerisinde olan hocam sayın Prof. Dr. Orhan Küçüker; 2. Doğa Tarihi Kongresinde sunduğu “1933 Üniversite Reformu Çerçevesinde Türkiye’de Doğa Bilimleri Eğitimi ve Öğretiminde Bir Dönüm Noktası: İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Hayvanat ve Nebatat Enstitüleri” adlı çok değerli çalışmasında bu hususa değinmiş ve merhum Tevfik Karabağ hocamız tarafından 1982 senesinde “Ord. Prof. Dr. Curt Kosswig’in Ardından. Doğa Seri. A. 6 (2): 73-74.” başlığıyla yayınlanan anma yazısının metnini vermiş. Buyrun efendim…

“… Büyük bir bilim adamını ve çok vefalı bir Türk dostunu kaybettik. Güçlü kişiliği, geniş kültürü, cana yakın hali, alçakgönüllü oluşu ve bilimsel eserleri, yetiştirdiği öğrenci ve bilim adamlarının çokluğu ile yurt içi ve yurt dışında geniş bir üne sahipti. Kosswig’in asıl çalışma alanı genetik olmasına rağmen, Türkiye’de hiç el sürülmemesi, çok zengin ve 20.yüzyılın başlarından itibaren yabancı bilim adamlarının da dikkatini çeken ilginç fauna varlığını bir an önce saptanarak bilim dünyasına tanıtmak için uğraş vermiştir. Bu nedenle Avrupa’da eğitimlerini tamamlayan genç Türk bilim insanlarını yanına alarak zoolojinin gelişmesi için planlı bir çalışma yürütmüştür. Bu arada daha önce kurulan Yüksek Ziraat Enstitüsündeki zoolojik çalışmaları da dikkatle izlemiş ve onlardan yararlanmıştır. Türkiye’de bulunduğu yıllarda ülkeyi neredeyse bir baştan ötekine asistan ve öğrencileri ile gezmiş; her gittiği yerde bölgenin bütün canlı varlıkları ile ilgilenmiş ve örnekler toplamıştır. Curt Kosswig, bilimin üstün taraflarını, araştırmanın incelik ve gereklerini yanında çalışanlara çok iyi belleten ayrıcalıklı bir öğretim üyesi idi. Türkiye’de zooloji alanında yürüttüğü etkinlikler arasında, ülkenin doğal zenginliklerini ortaya çıkarması, Kosswig’in Türkiye’de ve diğer ülkelerde bu yönden ünlenmesini sağlamıştır…”

Not: Yukarıdaki resim, Prof. Dr. Orhan Küçüker’in yazı içerisinde atıfta bulunulan çalışmasından alınmıştır.

Ek-1: 23-27 Haziran 2008 tarihinde Trabzon’da düzenlenen 19. Ulusal Biyoloji Kongresi’nde de Prof. Dr. Mustafa Kuru tarafından “Ord. Prof. Dr. Curt Kosswig (Rüyalarını Türkçe Gören Bir Alman Biyolog)” başlığıyla bir bildiri sunuldu.

Ek-2: “Nalan Mahsereci. 2005. Bu topraklardan Curt Kosswig geçti. Bilim ve Gelecek. 21: 24-44.” ve “Nihat Aktaç. 2005. Son on yılında Prof. Dr. Curt Kosswig. Bilim ve Gelecek. 21: 45-47” adlı makaleler de mevcut. Bilim ve Gelecek dergisinin ağ sayfasına ulaşım için .

Hatırlatma: Curt Kosswig’in Anadolu seyahatleri esnasında çekilmiş fotoğraflarından derleyip hazırladığım bir video. İzlemek için lütfen tıklayınız.

“Curt Kosswig’in Ardından” üzerine bir yorum

 1. Merhabalar,

  Öncelikle herkesin Kurban Bayramını kutluyorum.
  Curt Kosswig Türkiye’de biyolojinin gelişimi açısından gerçekten çok çok önemli bir bilim adamı.
  Sayın Hocamız Prof. Dr. Mustafa KURU adı geçen aynı sunumu 14. Ulusal Biyoloji Öğrenci Kongresi’nde de yapmıştı. Ayrıca yanlış hatırlamıyorsam 12. Ulusal Biyoloji Öğrenci Kongresi’nde yaptığı farklı konudaki bir sunumun başında da Curt Kosswig’den bahsetmişti.
  Bu önemli bilim adamını özellikle öğrencilere tanıtmak için gösterdiği çabadan dolayı kendisine buradan bir kez daha teşekkür ediyorum.

  Saygılarımla…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir