Çorum'da Sessizce Ölen İnekler

Çorum’da Kurban bayramında kesilmek için hayvan kurban pazarlarından alınan 24 büyük baş hayvan, 3 buçuk aydır aç ve susuz şekilde ahıra kilitlenince ortaya tam bir vahşet çıktı.

Geçtiğimiz Kurban bayramı için, ‘kurban kesemeyenlere’ dağıtılması için satın alındığı ileri sürülen 17’si menşei belli, 7’si küpesiz 24 büyük baş hayvanı, kesilmek için satın alındıktan sonra geçici olarak Çorum Belediyesi Mezbaha ve Soğuk hava Tesisleri’nin arkasındaki eski mezbahada bulunan bir ağıra bırakıldı. Fakat aradan 3 buçuk ya geçmesine rağmen üzerlerine kilit vurulan ve ne yem ne de su verilen hayvanların telef olduğu 1 Nisan’da ortaya çıktı. Açlıktan ve susuzluktan ölen 24 büyük baş hayvanın kim ya da kimler tarafından satın alınıp ahıra bırakıldığı konusunda net bir açıklama yapılmazken, olayın bir rastlantı sonucu ortaya çıktığı belirtildi.
Çürüyüp kokuşmuş hayvan leşlerinin bulunduğu ahırın kapısı 1 Nisan 2008 tarihinde, ‘adli soruşturma’ için mühürlenirken, polisin araştırması sonucu, hayvanların küpelerinden satıcılarına ulaşıldı. Ordu, Tokat ve Amasya’daki hayvan yetiştiricilerinden alındığı belli olan hayvanlar, satan besiciler, Kurban bayramı öncesi bu hayvanları sattıklarını, ama kime sattıklarını hatırlamalarının mümkün olmadığını söylediler.
Akıl almaz ihmalle ilgili olarak, yetkililerin açıklama yapmaktan kaçması ve ölen hayvanların belediye tarafından gizlenmesi ise kafalarda soru işareti bıraktı.
Hepsinin kulaklarında küpesi olan hayvanların Belediye Mezbahası’nda mı öldüğü ya da birileri tarafından getirilerek mi bırakıldığı konusunda net bir bilgi verilmezken, Çorum Emniyet Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz Salı günü saat 19.00 sıralarında yapılan operasyonla gün yüzüne çıkan olayla ilgili olarak görüşlerine başvurduğumuz Çorum Belediyesi Park ve Bahçeler Veteriner İşleri Müdürü Mustafa Kalın, ısrarlı sorularımıza karşın açıklama yapmaktan kaçındı.
Büyükbaş hayvanların Belediye Mezbahası’nda ölü bulunması ile ilgili kendisinin bir bilgisinin olmadığını öne süren Kalın, “Bu konuda açıklama yetkisine sahip değilim” dedi.
Uzun zaman önce öldüğü düşünülen hayvan ölüleri çevreye pis kokular yayarken, hayvanların bulaşıcı hastalıktan ölüp ölmediği ise, yapılacak incelemenin ardından ortaya çıkacak.
Bu arada Çorum Emniyet Müdürlüğü’nün olayla ilgili soruşturmayı derinleştirdiği ve olay hakkında ilerleyen günlerde bir açıklama yapacağı öğrenildi.

Kaynak: Haber 7

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

İnsan ne diyeceğini bilemiyor. Şerefsizler! Allahsızlar!

“Çorum'da Sessizce Ölen İnekler” üzerine bir yorum

  1. bun ları böle yapanın allah belasını versin yazık degilmi onlara 3 ay su vermeyelim nolacak inşallah onlarda böle olur öbür dünyada

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir