Chaetopelma altugkadirorum

Chaetopelma altugkadirorum

Az evvel ağda makale aranırken denk geldi. Eklembacakliyiz.com sayfasında yazıyordu: “Oxford üniversitesinden araştırmacılar Suriye ve Türkiye’den (Hatay – Yayladağ) ilk kez ve yeni bir tür olarak tanımladıkları Chaetopelma cinsine ait bir türe Türk bilim insanı Kadir Boğaç Kunt’un adını verdiler.

Yeni yerli Chaetopelma türümüz olan Chaetopelma altugkadirorum Gallon, Gabriel & Tansley, 2012; cinsin diğer temsilcilerinden boy, davranış ve ekolojik tercihler bakımından ayırt edilebiliyor. Journal of British Tarantula Society dergisinde yayınlanan makalenin kendisine şuradan ulaşabilirsiniz.”

Hoşuma gitmedi dersem yalan olur. Türe ismimin verilmesi bir yana* [-ki bundan 13 Ağustos 2012 tarihi itibarıyla haberdardım. Zira makalenin yayınlandığını bizzat makalenin birinci yazarı olan sevgili Richard Gallon bildirmişti] Türkiye’de birilerinin bu tip gelişmeleri takip ediyor olması başlı başına bir sevinç kaynağı idi.

Bilenler zaten bilirler, bilmeyenler için küçük bir açıklama yapmak istiyorum. Chaetopelma, Theraphosidae (Tarantulagiller – Tarantula olarak bilinen örümcekleri barındırır) familyasının bir cinsi. Dünya üzerinde yaşayan dört türü bulunuyor, bunlardan iki tanesi hali hazırda Türkiye’den zaten biliniyordu. Chaetopelma altugkadirorum ile cinsin Türkiye’den bilinen tür sayısı üçe, Dünya genelindeki tür sayısı ise beşe yükselmiş oldu. Konu hakkında az daha detay için burayı da tıklamanızı öneririm.

Vesile ile makalenin yazarları olan meslektaşlarım Richard Gallon, Ray Gabriel ve Guy Tansley’e teveccühlerinden dolayı bir kez daha teşekkür etmek isterim.

* Dikkatlerden kaçmayacağı üzere altugkadirorum iki isimden oluşuyor. Altug kısmı, sevgili meslektaşım ve sağdıcım Altuğ Kızıltuğ’dan köken alıyor. Hikayesi güzel ve uzun. Esasında yazmaya da başlamıştım ama sonunu getiremedim bir türlü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir